Type to search

Bateria w iPhone – podstawowe zasady użytkowania

Technologie

Wśród opinii o sprzęcie firmy Apple możemy spotkać niewiele krytyki. Pojawiające się głosy nader często dotyczą jednak problematyczności w użytkowaniu baterii. Po pewnym czasie użytkowania sprzętu akumulator przestaje bowiem spełniać swoje zadanie, rozładowując się zdecydowanie zbyt szybko. Co możemy zrobić, kiedy dotknie nas problem niewłaściwie działającej baterii?

Charakterystyka baterii instalowanych w iPhone’ach

Podstawową przyczyną niewłaściwej pracy baterii jest jej fabryczne zużycie. Marka Apple w swoich sprzętach stawia na akumulatory jonowo-litowe, które po określonym czasie przy intensywnym użytkowaniu tracą swoje właściwości związane z magazynowaniem energii. W przypadku smartfonów większość energii zużywana jest przez ich duże  wyświetlacze, szybko działające podzespoły oraz aplikacje pracujące w tle. Niestety, sami niewiele jesteśmy w stanie zdziałać, aby nasz telefon dłużej działał na jednym ładowaniu. Jednak na pewno skuteczne będzie zachowanie odpowiedniej higieny ładowania — jeżeli nie korzystamy z telefonu bardzo intensywnie, to warto ograniczyć liczbę cykli jego ładowania. Większość baterii ma bowiem ich liczbę szacowaną na ok. 300, a po wykorzystaniu tej puli jakość baterii drastycznie spada. Sprawdzonym rozwiązaniem jest więc możliwie najdłuższe pozostawianie telefonu w trybie naładowania przynajmniej do połowy jego możliwości, co wydłuży zasadniczy czas jego pracy. Warto również trwale pozamykać aplikacje i programy pochłaniające duże ilości mocy baterii — często to one są odpowiedzialne za zużycie naszego akumulatora. Możemy również wyłączyć przesył danych lub połączenie z wi-fi oraz dodatkowe opcje, takie jak Bluetooth. Jeżeli wszystko to okaże się nieskuteczne, jedynym wyjściem pozostaje wizyta w salonie serwisowym.

Wymiana baterii

Darmowa wymiana baterii w iPhone w autoryzowanym salonie w ramach gwarancji jest możliwa jedynie w przypadku udowodnienia fabrycznej wady naszego telefonu. Apple serwis umożliwia odpłatną wymianę w salonach swojej sieci, kiedy obniżona moc baterii jest skutkiem normalnego użytkowania telefonu. Ceny takiej usługi różnią się w zależności od konkretnego telefonu, wahając się w granicach od 200 do ponad 300 zł w przypadku nowszych modeli. Co jednak zrobić, kiedy nie dysponujemy środkami na naprawę w autoryzowanym serwisie? W konkurencji do serwisów Apple powstała na rynku wielka liczba serwisów nieautoryzowanych, prowadzonych przez specjalistów mających doświadczenie ze sprzętem elektronicznym tej marki. Ceny w takich sklepach są zdecydowanie niższe niż w Apple serwis, wahając się od 99 do 300 zł w zależności od modelu smartfona. Pamiętajmy jednak, że niższa cena jest spowodowana używaniem części innych niż oryginalnej marki, co wpływa zarówno na jakość, jak i wartość samego telefonu. Dodatkowym czynnikiem, warunkującym wybór miejsca serwisowego jest fakt, że w przypadku udowodnionej przez specjalistę Apple próby naprawy w nieautoryzowanym punkcie, tracimy wszelkie prawa do roszczeń gwarancyjnych. Będzie to więc niepożądane w przypadku kolejnych problemów z telefonem i należy być tego świadomym przy wyborze miejsca naprawy swojego sprzętu.

Podsumowując, wymiana baterii iPhone na pewno poprawi komfort korzystania ze sprzętu. Mało wytrzymała bateria bowiem irytuje użytkownika i sprawia, że niezawodność sprzętu jest wątpliwa. Oryginalny serwis Apple, mimo szeroko rozbudowanego systemu dbałości o klienta, nie jest jedyną możliwością, którą mamy w przypadku problemów sprzętowych. Warto jednakże zastanowić się, czy wady napraw sprzętu w punktach nieautoryzowanych, równoważą zalety, i wówczas świadomie podjąć najlepszą decyzję.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *