Type to search

5 kursów, które warto mieć w CV

Firma

Ukończona szkoła, nawet na wyższym szczeblu edukacji, nie daje gwarancji na rychłe zatrudnienie. Pewne grupy zawodów cieszą się popularnością na rynku pracy dłuższego czasu i do podjęcia pracy wcale nie trzeba mieć ukończonych wieloletnich szkół, gdyż wystarczą szybie kursy. Poznaj 5 kursów, które warto mieć w CV.

Jakie kursy warto mieć w CV?

Współcześnie o zatrudnieniu decyduje częściej lista ukończonych kursów niż lista szkół. Dobre CV to podstawa, aby uzyskać intratną propozycję pracy. Największe znaczenie dla pracodawcy mają umiejętności pracownika, aby wykonywana praca była efektywna i przekładała się na wyniki przedsiębiorstwa.

Kursy, które w dużym stopniu poszerzają możliwości na rynku pracy to:

Istotne korzyści, które wynikają z ukończenia kursów oraz uzyskania uprawnień

  • Do pracy na stanowiskach takich jak spawacz, operator wózka widłowego, żurawi HDS, żurawi wieżowych i podestów ruchomych nie jest niezbędne doświadczenie zawodowe. Liczą się przede wszystkim umiejętności uzyskane na kursie, potwierdzone uprawnieniami.
  • Zapotrzebowanie na osoby potrafiące obsługiwać maszyny budowlane, środki transportu wykorzystywane w magazynach rośnie nieustannie od kilku lat w związku z rozwojem sektorów: produkcyjnego, budownictwa, usług logistycznych.
  • Spawacze, operatorzy maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych, magazynierzy są to zawody, które dotyczy deficyt lub duży deficyt poszukujących pracy według badania jakościowego „Barometr zawodów” przeprowadzanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki.
  • Uprawnienia UDT i certyfikaty dają możliwość podjęcia pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Większość pracodawców uznaje uprawnienia wydawane w Polsce przez UDT. Wielu pracodawców zagranicznych poszukuje osób z Polski ze względu na fachowość osób po wysokiej jakości szkoleniach.
  • Ukończone kursy dają możliwość podjęcia pierwszej pracy dla osób bez doświadczenia, a także poszerzenia kompetencji i awansu pracowniczego bądź przebranżowienia.

Kurs na wózki widłowe

Kurs na wózki widłowe przygotowuje do pracy na stanowisku jako operator wózków widłowych: jezdniowych podnośnikowych, spalinowych i elektrycznych. Uprawnienia nie nakładają ograniczeń wysokości podnoszenia i udźwigu. Legitymacja UDT wydana przez Urząd Dozoru Technicznego uprawnia do samodzielnej pracy przy obsłudze wózka widłowego.

Praca jako magazynier jest dostępna praktycznie od ręki. Dużo osób przyjmowanych jest do prostych prac magazynowych, gdyż wciąż brakuje osób z uprawnieniami na wózki widłowe. Często zdarza się, że firmy, z uwagi na problemy ze znalezieniem kompetentnego pracownika, decydują się pokryć koszty kursu.

Kurs HDS

Kursy HDS przygotowuje do obsługi hydraulicznego dźwigu samochodowego (HDS), montowanego na samochodach ciężarowych, który umożliwia ich samodzielny załadunek oraz rozładunek. Zdobycie pracy w zawodzie jest możliwe na podstawie legitymacji UDT wydanej przez Urząd Dozoru Technicznego.

Często do pracy wystarczy sam kurs HDS. Jest to przepustka do pracy zwłaszcza u zagranicznych pracodawców, którzy poszukują pracowników z Polski, ale nie tylko. Kurs HDS jest przydatny dla kierowców z kat. C+E. Wiele ofert pracy związanych jest z transportem drewna, także z Norwegii.

Kurs spawacza

Kurs spawacza umożliwia poznanie zasad oraz technik spawania (lutowania oraz przecinania). Przygotowuje uczestników do przystąpienia do egzaminu, a następnie do podjęcia pracy spawacza. Uprawnienia do wykonywania prac spawalniczych uzyskuje się na podstawie Książeczki Spawacza wraz z certyfikatem Spawacza wydanej przez Instytut Spawalnictwa.

Najlepsze zatrudnienie uzyskują osoby z szerokimi uprawnieniami, posiadający uprawnienia na najbardziej popularne metody spawania, zwłaszcza:

  • 135 spawanie metodą MAG,
  • 131 spawanie metodą MIG (MIG-aluminium)
  • 141 spawanie metodą TIG (niemiecki WIG).

Kurs na żurawie wieżowe

Teoretyczne oraz praktyczne przygotowanie do niezwykle odpowiedzialnej, ale i wyjątkowo dobrze płatnej pracy, jaką jest obsługa żurawi wieżowych zapewnia kurs na żurawie wieżowe. Żurawie wieżowe mogą być obsługiwane przez osoby odpowiednio przeszkolone, które uzyskały legitymację UDT po zdanym egzaminie. Uprawnienia na żurawie wieżowe to kategoria IŻ.

Największą zaletą pracy jako operator żurawia wieżowego są wysokie zarobki oraz ciągły rozwój budownictwa, oferujący najwięcej propozycji pracy na tym stanowisku. Popularne oferty zagranicznych pracodawców pochodzą z Niemiec i Norwegii.

Kurs na podesty ruchome

Podesty ruchome są urządzeniami dźwignicowymi, stosowanymi do podnoszenia załadunku na odpowiednią wysokość. Kurs na podesty ruchome zwieńcza jest egzamin i otrzymanie uprawnień do podjęcia pracy.

Podesty ruchome służą przede wszystkim do wykonywania wszelkich prac na wysokości, dlatego najwięcej ofert pracy, ze względu na ich wykorzystanie, pojawia się w budownictwie, ale sporo ofert znajdziemy także w energetyce lub przemyśle stoczniowym. Firmy wymagają uprawnień na podesty ruchome w przypadku poszukiwań pracowników do mycia okien, a także konserwacji zieleni, czy montażu reklam.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *