Type to search

Kiedy zaczyna się sezon na pracę w ogrodnictwie w Holandii?

Lifestyle

Praca w ogrodnictwie jest w Holandii najpopularniejszym zajęciem wykonywanym przez obcokrajowców. Atrakcyjność zatrudnienia w tej branży wynika z tego, że nie wymaga ona absolutnie żadnej znajomości języka, specjalistycznych umiejętności czy kwalifikacji, a pozwala zarobić naprawdę dobre pieniądze. Sezonowa praca w ogrodnictwie w Holandii czasem pozwala wzbogacić się o tyle, co w Polsce przez cały rok. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, kiedy i gdzie szukać w Holandii pracy w ogrodnictwie.

Jaka praca w ogrodnictwie czeka na nas w Holandii?

Ogrodnictwo to bardzo szeroko pojęta branża. Zarówno sezon, jak i zarobki kształtują się różnie – w zależności od tego, jaką pracę i przy których roślinach zdecydujemy się wykonywać. Poszukując pracy sezonowej w Holandii, możemy napotkać wiele ofert. Do wyboru mamy pracę przy kwiatach na polach, kwiatach szklarniowych, a oprócz tego także zatrudnienie przy zbiorze truskawek oraz zbiorze innych owoców i warzyw. Praca w ogrodnictwie polega na pikowaniu, sortowaniu, sadzeniu, pielęgnacji i zbiorze produktów. Dzięki dobremu rozplanowaniu prac sezon ogrodniczy może trwać dla pracowników nawet cały rok, jedynie z niewielkimi przerwami.

Praca przy kwiatach

Praca przy kwiatach dzieli się na pracę w polu oraz na pracę w szklarniach. Warto pamiętać, że sezon na kwiaty szklarniowe przypada na miesiące zimowe, a więc wtedy, kiedy w pracach ogrodniczych pod gołym niebem panuje ogólny przestój. Zaletą pracy w szklarniach jest to, że pracownicy nie są narażeni na zmienne warunki pogodowe. Ponadto w takiej pracy nie jest wymagana siła fizyczna, dlatego zajęcie to jest bardzo popularne wśród kobiet oraz dorabiających uczniów i studentów. Jeśli natomiast zależy nam, aby wyjechać w okresie letnim, na przykład z powodu wakacji, to należy zainteresować się pracą przy kwiatach na polach. Najczęściej uprawianymi w Holandii kwiatami są lilie i tulipany. Kwiaty te sadzone są w maju (i wtedy też potrzebni są pracownicy), a następnie w sierpniu i wrześniu przypada okres ich zbioru. Sprawia to, że zbiory kwiatów są idealnym zajęciem wakacyjnym.

Zbiory truskawek

Praca przy zbiorze truskawek uprawianych w szklarniach jest w Holandii bardzo popularna. Uprawy szklarniowe wymagają opieki i uwagi niemal przez cały rok. Dodatkowo uprawy mogą być tak rozplanowane, aby zbiory mogły odbywać się nieprzerwanie. Powoduje to, że praca może być zarówno sezonowa – dla uczniów oraz studentów – jak i całoroczna, dla osób, które chcą uczynić z pracy przy zbiorze truskawek stały dochód.

Uprawa i zbiory warzyw oraz owoców

Na terenie Holandii znajduje się wiele gospodarstw rolnych i pól uprawnych. Ich gospodarze oraz właściciele chętnie korzystają z pomocy pracowników sezonowych. Jest to dla nich wygodne i opłacalne rozwiązanie, a pracownikom pozwala ono na szybki oraz atrakcyjny zarobek. Zbiory warzyw w Holandii, podobnie jak w Polsce, odbywają się w sierpniu i wrześniu – i w tym czasie w północnej części Holandii pracownicy potrzebni są przy zbiorach brokułów oraz kapusty. W uprawie warzyw praca jest możliwa także w lipcu i sierpniu – przy uprawach kalafiorów, i również w tym samym czasie przy uprawach ziemniaków. Oprócz tego silnie rozwijającą się gałęzią ogrodnictwa w Holandii jest uprawa owoców. Nie jest to już praca dla osób uczących się, ze względu na to, że przypada ona na miesiące jesienne, kiedy rozpoczyna się nauka – zarówno szkolna, jak i akademicka. Mimo to pracy przy zbiorze owoców nie brakuje. Tak jak wspomnieliśmy, przypada ona na jesień, poczynając od połowy września, kiedy to zaczyna się okres zbioru śliwek. W dalszej kolejności, na przełomie września i października, odbywają się zbiory gruszek i jabłek.

Praca w ogrodnictwie w Holandii nie tylko sezonowa

Praca w ogrodnictwie kojarzy się zwykle z sezonową pracą wakacyjną. W rzeczywistości może to być praca na cały rok. Jest ona doskonała dla osób nieznających języka niderlandzkiego oraz kobiet, dla których nie jest wskazana ciężka praca na produkcji lub w sektorze budowlanym. Nie można zapominać, że ogrodnictwo jest branżą, która pozwala na atrakcyjne zarobki.

Źródło: FAS Packing – legalna praca w Holandii

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *