Type to search

Na co zwrócić uwagę, zanim zapiszesz dziecko do żłobka?

Lifestyle

Żłobek jest świetnym wyborem, kiedy kończy Ci się urlop macierzyński i musisz wrócić do pracy, a nie możesz poprosić żadnej bliskiej osoby, by zaopiekowała się dzieckiem na czas Twojej nieobecności. Możesz oczywiście zdecydować się na nianię. Jednak jest to kosztowne rozwiązanie, zwłaszcza w stolicy, trudno także znaleźć odpowiednią osobę, która zaopiekuje się Twoim dzieckiem. Żłobki zatrudniają wykwalifikowaną kadrę pedagogów, dzięki czemu maluchy mają zapewnioną profesjonalną opiekę. Żłobek umożliwia dziecku przyspieszoną socjalizację, np. poprzez kontakt z rówieśnikami. Naśladując zachowania innych osób, szybciej nabywają nowe umiejętności i stają się bardziej samodzielne. Wybór żłobków, szczególnie w Warszawie, jest ogromny. Jak wybrać odpowiednią placówkę dla Twojego malucha?

Zapoznaj się z opłatami

Koniecznie dopytaj o koszty pobytu dziecka w żłobku! Uzyskaj informacje dotyczące wysokości wpisowego, kosztu miesięcznego pobytu z wyżywieniem, a także jednostkowej stawki żywieniowej. Dowiedz się, czy istnieje opłata pielęgnacyjna, a jeśli tak, to ile będzie wynosić. Ważną informacją są również koszty, które będziesz musiała ponieść, mimo dłuższej nieobecności Twojego dziecka w żłobku, np. ze względu na chorobę.

Kwalifikacje personelu żłobka

Sprawdź, jak wygląda przygotowanie kadry pracującej w żłobku. Najlepiej gdyby personel stanowiły osoby z wyższym wykształceniem kierunkowym w zakresie opieki nad dziećmi lub posiadały kwalifikacje pielęgniarki, położnej lub opiekunki dziecięcej.

Kwestie organizacyjne

Sprawdź, w jakich godzinach czynny jest wybrany przez Ciebie żłobek. Dowiedz się, jak długo może przebywać w nim Twoje dziecko, a także w jakich godzinach można je zostawić i odebrać, a także kto może je odebrać z placówki. Zapytaj o liczebność grup oraz liczbę zatrudnianych opiekunek. Warto wiedzieć, co powinno się przygotować dla dziecka podczas zapisania go do żłobka. Zapoznaj się ze standardowym planem dnia dzieci.

Żłobki specjalistyczne

Rozważ zapisanie dziecka do żłobka o specjalistycznym profilu, np. sensoryczno-poznawczym. Takie żłobki skupiają się na prowadzeniu dla dzieciaków zajęć z integracji sensorycznej. Takie zajęcia dla maluchów uczą je poznawania świata za pomocą różnych zmysłów (wzrok, słuch, węch, dotyk, smak). Nauka odbywa się przez zabawę i pomaga zaspokajać ciekawość świata odczuwaną przez dziecko.

Żywienie

Bardzo ważnym punktem podczas wyboru odpowiedniego żłobka jest kwestia wyżywienia. Sprawdź, czy posiłki są przygotowywane na miejscu czy dostarczane przez sprawdzoną firmę cateringową. Dowiedz się, czy menu jest odpowiednie dla Twojego dziecka. Zapytaj, czy możesz się zapoznać z przykładowym tygodniowym jadłospisem. Pozwoli Ci to też ocenić, czy posiłki są zróżnicowane i wartościowe.

Inspirowane: Sensoludki.pl – integracja sensoryczna Bemowo

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *