Type to search

Jak ograniczyć wydatki na prąd w firmach?

Firma

Wydatki ponoszone na rachunki za prąd stanowią dużą część kosztów eksploatacyjnych zarówno w małych firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach. Jednym ze skutecznych sposobów na ich ograniczenie jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznych, które pozwolą na wykorzystanie energii elektrycznej z własnej elektrowni słonecznej.

Fotowoltaika dla Twojej firmy

Poszukując sposobów na ograniczenie wydatków na prąd w swojej firmie zazwyczaj pierwszym działaniem, jakie podejmujemy, jest odpowiednie dopasowanie taryfy i mocy umownej do formy prowadzonej działalności gospodarczej czy też zmiana dostawcy prądu. Istnieją jednak inne sposoby pozwalające nie tylko na redukcję kosztów energii elektrycznej, ale także na jej magazynowanie, a nawet odsprzedaż prądu. Obecnie rynek oferuje bowiem szeroki wachlarz rozwiązań z zakresu fotowoltaiki dla firm.

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na pobór energii słonecznej, która następnie zamieniana jest na prąd zmienny wykorzystywany przez różnego rodzaju instalacje elektryczne. Co istotne, systemy fotowoltaiczne nie tylko wykorzystują energię w czasie rzeczywistym, ale także umożliwiają jej magazynowanie. Dzięki wykorzystaniu magazynów energii, które działają na zasadzie akumulatorów, energia gromadzona jest w momentach nadprodukcji i uwalniana w chwili, gdy następuje jej niedobór. Systemy fotowoltaiczne gwarantują w ten sposób maksymalną efektywność działania i pozwalają na optymalne wykorzystanie produkowanej energii. Bardziej popularną w Polsce usługą jest odsprzedaż prądu do publicznej sieci energetycznej. W ten sposób w ciągu roku producent energii elektrycznej z ekologicznych źródeł energii może „odebrać” od dystrybutora energię, którą wcześniej nadprodukował. Ten rodzaj zarządzania energią wymaga znacznie mniejszych nakładów inwestycyjnych niż instalacja magazynów energii.

Producenci działający na rynku dysponują kompleksowymi i sprawdzonymi  rozwiązaniami z zakresu fotowoltaiki zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Każdy z systemów dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb i oczekiwań danej firmy. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy między innymi:  moduły fotowoltaiczne przeznaczone do montażu na elewacjach oraz dachach budynków, instalacje PV czy farmy fotowoltaiczne.

Skorzystaj z szeregu korzyści

Zastosowanie systemów fotowoltaicznych w firmie znacząco wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych.  Po pierwsze, pozwoli to na częściowe, a nawet całkowite uniezależnienie się od publicznych dostawców prądu. Dotyczy to zarówno kwestii polityki cenowej tychże podmiotów, ale także przerw technicznych w dostawach prądu.  Po drugie, nie tylko ograniczy  wydatki ponoszone na energię elektryczną, ale również pozwoli na zwiększenie zysków. W przypadku dużej nadprodukcji energii, jej zmagazynowana część może zostać nie tylko wykorzystana w chwilach niedoboru, ale także odsprzedana do sieci publicznej.

Systemy fotowoltaiczne gwarantują zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania. Poszczególne komponenty cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, dodatkowo posiadają odpowiednie zabezpieczenia przepięciowe. Co więcej, zastosowanie fotowoltaiki w firmie może znacząco wpłynąć na podniesienie jej wartości rynkowej oraz wzmocnić pozytywny wizerunek na tle innych przedsiębiorstw. Systemy OZE stanowią bowiem innowacyjne rozwiązania, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Pozwoli to na utożsamianie firmy z nowoczesnymi technologiami oraz wykorzystaniem ekologicznego podejścia do prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązania z zakresu fotowoltaiki dla firm niosą ze sobą zatem szereg korzyści nie tylko ekonomicznych, ale również ekologicznych i wizerunkowych.

Koszty związane z instalacją wybranych komponentów systemu fotowoltaicznego są stosunkowo niskie, w porównaniu z maksymalnym czasem ich eksploatacji oraz korzyściami ekonomicznymi, jakie ze sobą niesie. Warto zaznaczyć, iż w związku z prowadzonymi działaniami proekologicznymi, mającymi na celu walkę z zanieczyszczeniem środowiska oraz postępującym efektem cieplarnianym, obecny rynek dysponuje licznymi mechanizmami finansowania budowy systemów fotowoltaicznych. Jednym z nich są dotacje na wykorzystanie energii odnawialnej, z których mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy.

Źródło: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *