Type to search

Stretching i masaż – fizjoterapeutyczne uzupełnienie prawidłowego treningu fizycznego

Medycyna i zdrowie

Trening fizyczny, niezależnie od tego, czy mowa tu o codziennym budowaniu formy, specjalistycznej medycynie sportowej, czy też okresowej rehabilitacji pourazowej, powinien być opracowywany i nadzorowany pod okiem trenera personalnego i profesjonalnego fizjoterapeuty. Warto mieć bowiem na uwadze, że kontuzje – zwłaszcza w przypadku sportu amatorskiego – są najczęściej wynikiem nieprawidłowej kompozycji programu treningowego.

Stretching i masaż

W skład bezpiecznego i efektywnego programu treningowego wchodzą bowiem, również stertching i masaż, które chronią zwłaszcza mięśnie i stawy przed urazami. W fizjoterapii pojęcie stretchingu oznacza rozciąganie. Stretching to technika zwiększania elastyczności mięśni, ścięgien i stawów. Dzięki tej technice wzrasta wydolność organizmu oraz redukowana jest jego skłonność do kontuzji, będących zwykle efektem przeciążenia treningowego i niewłaściwej relaksacji po treningu. Drugim, prawidłowym komponentem, uzupełniającym zdrowy trening fizyczny jest masaż fizjoterapeutyczny. Masaż służy stymulacji mięśni tak, aby stopniowo były one jednocześnie coraz silniejsze i sprawniejsze w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu, w tym spalaniu tkanki tłuszczowej. Zasada fizjoterapii treningowej jest taka, że po intensywnym stretchingu nastąpić powinien masaż relaksacyjno-regeneracyjny. Wówczas pełny cykl treningowy uznać można za efektywny i bezpieczny dla naszego organizmu, co należy uznać za priorytet, by cieszyć się formą i zdrowiem bez ryzyka kontuzji.

Jaka jest fizjoterapeutyczna funkcja stretchingu?

Systematyczny stretching służy uelastycznianiu i usprawnianiu mięśni. Stertching wzmacnia również ruchomość stawów, dzięki czemu ciało jest sprawniejsze i szybciej przyswaja nowe sekwencje treningowe. Podstawowa funkcja fizjoterapeutyczna stretchingu to zatem zmniejszenie ryzyka urazów i kontuzji oraz redukcja tak zwanego stresu fizjologicznego, któremu poddawany jest organizm podczas intensywnego treningu. Dobrze dobrany stretching, uwzględniający nie tylko ogólną kondycję zdrowotną ćwiczącego, ale i indywidualne cele treningowe koryguje ukrwienie całego ciała, dotlenia – w wyniku tak zwanego oddychania mięśniowego – wszystkie tkanki oraz wzmaga gibkość ciała. Bardzo ważnym efektem stretchingu jest również wzmocnienie mięśni okalających kręgosłup, a dzięki temu postawa ciała staje się bardziej stabilna i wyprostowana. Rozciąganie mięśni redukuje bowiem ich przeciążenia wynikające z wad postawy. Zróżnicowane plany stretchingu fizjoterapeutycznego uwzględniają zarówno jego formę dynamiczną, jak i statyczną, zatem elementy strechingu wplecione być mogą w różne etapu treningu fizycznego.

Dlaczego masaż fizjoterapeutyczny jest tak istotny w prawidłowym planie treningowym?

Masaż fizjoterapeutyczny powinien zostać zlecony i wykonany przez profesjonalistę. Najczęściej rodzaj masażu planuje fizjoterapeuta, a wykonuje go doświadczony masażysta, często również fizjoterapeuci posiadają uprawnienia do realizacji masażu leczniczego i fizjoterapeutycznego. Prawidłowo dobrany masaż dedykowany jest konkretnej części ciała. Znaczenie mają tutaj zarówno nacisk, jego natężenie i intensywność, jak i czas sesji. Masaż fizjoterapeutyczny jest również bezpiecznym i ekologicznym środkiem  przeciwbólowym, przynosząc ulgę chorującym na zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. W indywidualnym planie treningowym masaż, następujący po stretchingu, wzmacnia efekty ćwiczeń, a także usuwa z mięśni stres fizyczny, a czasem również skutki napięcia psychosomatycznego. Masaż w fizjoterapii stanowi złoty środek regeneracji organizmu, który staje się gotowy na nowe wyzwania treningowe, a w przypadku pracy rehabilitacyjnej przyspiesza proces zdrowienia. Warto zatem pamiętać o tym, że profesjonalny plan treningowy uwzględniać musi zarówno konsekwentny, systematyczny stretching, jak i uzupełniający go masaż fizjoterapeutyczny. Wówczas efekty treningowe będą dla nas bezpieczne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *