Type to search

Druk offsetowy – kompendium wiedzy

Firma

Jedną z najczęściej wykorzystywanych i najefektywniejszych technik poligraficznych jest druk offsetowy. Doskonale sprawdza się m.in. w przypadku druku wielkonakładowego, np. w produkcji: opakowań, materiałów reklamowych, czy też prasy i książek. Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest druk offsetowy, na czym polega specyfika takiego drukowania oraz jakie rodzaje offsetu wyróżniamy. Sprawdźmy.

Czym jest druk offsetowy?

Przede wszystkim druk offsetowy nazywany jest drukiem pośrednim. Wszystko dlatego, że nadrukowywany obraz przenoszony jest z płaskiej matrycy za pomocą cylindra. Płyty offsetowe powstają automatycznie w ramach naświetlania CTP. Cylinder pełni rolę elementu pośredniczącego w całym procesie drukowania. Dodatkowo cylinder pokryty jest gumą offsetową, która pobiera farbę drukarską, a następnie przenosi ją na wskazane podłoże. Sposobów mocowania gum do cylindra oraz samych gum jest wiele, przez co klasyfikuje się różne rodzaje druku offsetowego.

Druk offsetowy arkuszowy

To jeden z dwóch podstawowych rodzajów offsetu. Jak sama nazwa wskazuje, nadruki powstają na arkuszach papieru. Arkusz przechodzi przez agregaty posiadające farbę, a następnie na jego powierzchni dochodzi do nałożenia docelowej farby oraz ewentualnych uszlachetnień i zdobień. Kolejnym krokiem jest schnięcie arkusza. Wówczas jednocześnie zachodzą takie procesy jak: polimeryzacja i wsiąkanie. Gdy arkusze wyschną, to można poddawać je dalsze obróbce. W tym typie offsetu wykorzystuje się specjalne farby offsetowe, które charakteryzują się dużą lepkością i solidnym utrwaleniem. Metoda arkuszowa doskonale sprawdza się w produkcji materiałów reklamowych, w tym m.in.: plakatów, broszur, katalogów i ulotek.

Druk offsetowy rolowy

Ten rodzaj druku wymaga wykorzystywania papieru w rolach, czy też zwojach. W związku z tym metoda nazywana jest także drukiem offsetowym zwojowym. Technika ta umożliwia drukowanie na zimno oraz na gorąco i wykorzystuje się w niej farby o zdecydowanie mniejszej lepkości. W procesie drukowania na zimno farba wsiąka w papier, a następnie podlega utrwaleniu. Podczas drukowania na gorąco, w całym procesie wykorzystuje się tunele suszące. Farba odparowuje wówczas na skutek działania wysokiej temperatury. Ta metoda druku offsetowego wykorzystywana jest w produkcji czasopism i gazet.

Inne rodzaje druku offsetowego to m.in. wodny i bezwodny.

Gdzie druk offsetowy znajduje zastosowanie?

Druk offsetowy wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi nakładami. Specyfika tej metody polega na szybkim drukowaniu wielu egzemplarzy, a także na zoptymalizowaniu kosztów całościowych wydruków. Takie korzyści daje wykorzystywana w druku płyta offsetowa. Dzięki temu pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości druku. Powszechnie technikę offsetową wykorzystuje się m.in. w procesie drukowania gazet i czasopism. Ponadto doskonale sprawdza się do zadrukowywania opakowań do produktów spożywczych, kosmetycznych i innych. Offset jest również optymalnym wyborem przy produkcji materiałów reklamowych w dużych ilościach. To sprawia, że profesjonalne drukarki offsetowe z powodzeniem znajdziemy w większości dobrze wyposażonych i renomowanych zakładów poligraficznych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *