Type to search

5 zastosowań silikonu uniwersalnego

Dom

Silikon to związek chemiczny składający się z krzemu, tlenu i innych pierwiastków. Jakie ma funkcje? Pomaga zapobiegać przenikaniu wody i kontroluje przepływ powietrza. W zależności od receptury może być wykorzystany w zastosowaniach wysokotemperaturowych lub w zastosowaniach niskotemperaturowych, takich jak uszczelnianie wokół okna lub drzwi.

Uszczelnianie silikonem – zalety

Uszczelniacze silikonowe występują w wielu różnych formach i są wykorzystywane do różnych celów. Najpopularniejsze typy są wykonane z organicznych związków silikonowych utworzonych przez połączenie węgla, wodoru, tlenu, a czasem innych składników. Uszczelniacze silikonowe są dostępne w wielu różnych mocach i konsystencjach. Silikon można nakładać na wiele powierzchni, w tym szkło, metal, drewno i plastik. Używanie silikonu pomoże Ci stworzyć trwalsze uszczelnienie, które będzie trwać dłużej niż tradycyjne materiały, takie jak klej do drewna lub same gwoździe, ponieważ takie połączenie jest silniejsze niż jakiekolwiek obecnie dostępne kleje.

5 zastosowań silikonu uniwersalnego

Silikon uniwersalny ma szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym. Służy do klejenia i uszczelniania, a także do ożywienia, ochrony i czyszczenia. Silikony stosuje się również do renowacji i naprawy uszkodzonych powierzchni:

  1. Uniwersalny silikon do łazienek i kuchni. W łazience i kuchni zawsze jest coś do uszczelnienia. Produkt nadaje się do uszczelniania spoin między płytkami a blatami, ścianami czy podłogami w łazience czy kuchni. Silikon jest często używany jako uszczelniacz między wanną, umywalką lub drzwiami prysznicowymi, aby chronić przed uszkodzeniem przez wodę i rozwojem pleśni.
  2. Uniwersalny silikon wewnątrz i na zewnątrz domu. Silikony zawsze przydają się przy renowacji starych budynków. W przypadku uszkodzeń wokół okien, drzwi lub ścian na elewacjach podczas uszczelniania szczelin sprawdzi się silikon Lakma.
  3. Do powierzchni szklanych. Doskonale nadaje się do klejenia powierzchni szklanych takich jak lustra w łazienkach czy kuchniach, szklanych półek w salonach czy szklanych ścianek działowych w biurach.
  4. Uszczelnianie kamienia naturalnego. Jeśli wykonujemy jakiekolwiek prace budowlane z użyciem kamienia naturalnego, to silikon jest idealnym produktem do wykończenia. Może być stosowany na betonie i kominkach. Silikon jest wszechstronny, więc działa zarówno jako klej, jak i uszczelniacz.
  5. Naprawa pęknięć i dziur w ścianach.  Silikon doskonale nadaje się do wypełniania małych otworów przed zaszpachlowaniem i pomalowaniem lub do mocowania małych rozdarć w tapecie.

Podsumowanie

Przemysł budowlany od dawna używa silikonu ze względu na jego właściwości strukturalne, ale jest on również powszechnie używany do wygładzania szorstkich powierzchni i wypełniania pęknięć. Materiał znany jest ze swojej odporności na ciepło, zimno, wilgoć i inne czynniki środowiskowe, które mogą uszkodzić lub zniszczyć inne substancje. Jest również odporny na chemikalia i kwasy. Z tych powodów silikon jest jednym z tych przedmiotów, które obowiązkowo powinny się znaleźć w naszym domu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *