Type to search

Ocieplanie poddasza – tych błędów musisz uniknąć

Dom

Badania przeprowadzane przy użyciu kamer termowizyjnych pokazują, że nieocieplone poddasze może generować straty ciepła na poziomie od 10 do 25 procent. Najprostszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest wykonanie termomodernizacji. Aby podjęte działania były skuteczne, należy unikać podstawowych błędów.

Materiał zapewniający ciągłość izolacji

Punktem wyjścia jest wybranie odpowiednich materiałów izolacyjnych. Ocieplenie dachu może być wykonywane przy użyciu styropianu, wełny mineralnej, bądź pianki poliuretanowej. Pierwszy z wymienionych materiałów wyróżnia się dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, odpornością na działanie wilgoci, a także rozwój pleśni i grzybów. Podstawową wadą styropianu jest jego sztywność, która utrudnia jego układanie w sposób ciągły. Dlatego też przy ocieplaniu poddaszy zdecydowanie lepiej sprawdza się szklana wełna mineralna. Ten sprężysty materiał znakomicie wypełnia wszystkie szczeliny i wolne przestrzenie, eliminując w ten sposób ryzyko powstania mostków termicznych. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie pianki PUR. Materiał aplikowany metodą natryskową stukrotnie zwiększa swoją objętość, docierając do wszystkich zakamarków.

Podstawowe błędy montażowe

Istotne znaczenie podczas ocieplania poddasza ma także prawidłowy sposób montażu materiału izolacyjnego. Wykonując izolację z wełny mineralnej, trzeba zwrócić uwagę na jej odpowiednie docięcie. Zaleca się, by płaty wełny były o około 6 cm szersze od rozstawu krokwi. Zbyt luźne ułożenie izolacji spowoduje jej osiadanie, z kolei zbyt ciasne ułożenie może zniszczyć jej strukturę i zmniejszyć właściwości izolacyjne. Przyjmuje się, że ocieplenie wełną mineralną powinno mieć charakter warstwowy. Pierwsza warstwa umieszczana jest pomiędzy krokwiami, druga osadzana na przygotowanym wcześniej stalowym stelażu. Zastosowanie drugiej warstwy eliminuje ryzyko powstawania liniowych mostków termicznych pochodzących od drewnianych elementów więźby dachowej.

Wentylacja i paroizolacja

Prawidłowo przeprowadzona izolacja poddasza powinna być szczelna. Istotne jest jednak zapewnienie jej odpowiedniej wentylacji. Zastosowanie szczelin wentylacyjnych pozwala na swobodną cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci z materiału izolacyjnego. Takie działanie minimalizuje ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Jeżeli na poddaszu będzie zlokalizowana kuchnia, łazienka bądź inne pomieszczenie, w którym panuje podwyższona wilgotność, konieczne jest wykonanie paroizolacji przy użyciu folii paroizolacyjnej. Warto wiedzieć, że chociaż wełna mineralna charakteryzuje się niską nasiąkliwością, w przypadku zawilgocenia staje się trudna do osuszenia, a dodatkowo traci swoje właściwości izolacyjne.

Podsumowanie

Ocieplenie poddasza to prosty sposób na ograniczenie strat ciepła. Żeby ułożona warstwa izolacyjna spełniała swoją funkcję, powinna zostać wykonana w sposób prawidłowy, zgodny ze sztuką budowlaną. Błędy popełnione podczas pracy mogą przyczyniać się do powstawania mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *