Type to search

Klasyfikacja szalunków do wykopów

Dom

Projekty budowlane, które przewidują prace ziemne i wykopy na głębokości powyżej jednego metra, wymagają wykonania tymczasowych systemów ochrony. Współczesna technika budowlana umożliwia solidne i pełne zabezpieczenie wykopów przy pomocy gotowych szalunków. Jest to szczególnie ważne w trakcie robót prowadzonych poniżej naturalnego poziomu gruntu, kiedy gleba jest sypka lub mocno nawodniona. Sprawdź, jakie są rodzaje szalunków i dowiedz się, gdzie są stosowane.

Jakie są rodzaje szalunków do wykopów?

Szalunki do wykopów lekkie ważą najczęściej do 1400 kilogramów. Z uwagi na swoją konstrukcję, przy montażu nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Ich względnie niewielka waga umożliwia łatwy i szybki transport oraz magazynowanie. Można je także bardzo szybko wstawić do wykopu. Wytrzymałość szalunków lekkich jest wystarczająca do zabezpieczenia prac ziemnych prowadzonych na niewielkich głębokościach dochodzących do 3 metrów. Wykonane są z płyt stalowych lub blachy falistej, które są dodatkowo wzmocnione specjalnymi ryglami. Przykładem lekkiej konstrukcji są także szalunki typu box, które można bez problemu włożyć do wykopu koparką.

Do prac ziemnych prowadzonych na znacznych głębokościach, powyżej 4 metrów, stosuje się ciężkie szalunki do wykopów. Produkowane są z grubej blachy stalowej trapezowej, wzmocnionej ryglami, dzięki czemu charakteryzują się wysoką odpornością i wytrzymałością.

Gdzie wykorzystuje się szalunki lekkie lub ciężkie?

Szalunki lekkie znajdują zastosowanie przy pracach związanych z budową fundamentów żelbetowych i płyt fundamentowych. Szybkość montażu takiego szalunku jest ograniczona do minimum, dzięki temu znacznie obniża się koszty prac. Lekkie szalunki wykorzystuje się do wykopów pod średnie i małe kanalizacje oraz przy budowie sieci gazowych, telekomunikacyjnych, wodnych oraz ciągów komunikacyjnych.

Największe i najcięższe szalunki znajdują zastosowanie w trakcie dużych inwestycji budowlanych, gdzie potrzebne są bardzo głębokie wykopy. Ich konstrukcja jest odporna na bardzo duży napór gruntu, dzięki czemu zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Szalunki do wykopów ciężkie znajdują zastosowanie w budownictwie przemysłowym oraz mieszkaniowym, gdzie wymagana jest stabilność ścian wykopów.

Podsumowania

Szalunki do wykopów różnią się między sobą przede wszystkim masą oraz wytrzymałością. Ciężkie szalunki lepiej znoszą obciążenia na dużych głębokościach. Różnice w wytrzymałości szalunków są bardzo ważnym kryterium, w trakcie doboru konkretnego modelu szalunku do prac ziemnych i wykopów. Lekkie szalunki są rzadziej stosowane w budownictwie mieszkaniowym w przeciwieństwie do cięższych. Wymagany poziom bezpieczeństwa prac oraz warunki glebowe na miejscu wykopów, mają bezpośredni wpływ na wybór systemu szalunków.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *