Type to search

Gruntowne sprzątanie – jak często je wykonywać?

Lifestyle

Każde mieszkanie czy dom od czasu do czasu potrzebuje gruntownych porządków. Zazwyczaj zabieramy się do nich w okresie świąt, nie jest to jednak jedyna okazja, która powinna skłonić nas do kompleksowego oczyszczenia naszego domu. Gruntowe sprzątanie przywróci ład oraz poprawi komfort naszego życia. Jak często je wykonywać? W jaki sposób się za to zabrać?

Gruntowne sprzątanie – plan działania

Istnieją takie momenty w ciągu roku, kiedy odkurzanie i wycieranie kurzów należy uzupełnić o gruntowne sprzątanie. Najczęściej decydujemy się na nie w okresie świąt oraz w wypadku organizowania wszelkich imprez rodzinnych. Chcemy, żeby wszystko było wtedy wyczyszczone na błysk.

Gruntowne sprzątanie warto zacząć od „odgracenia” mieszkania, czyli pozbycia się rzeczy, które nie są nam potrzebne. Następnie możemy już przejść do konkretnego działania – wyjmijmy wszystko z szafek i umyjmy je, poukładajmy w nich rzeczy, wypierzmy zasłony. Nie można zapomnieć o starciu kurzu z absolutnie każdej powierzchni, nawet tych najmniejszych rzeczy, jak ramki obrazów czy dekoracje. Warto też odkurzyć w pionie i poziomie, odświeżyć materace oraz kanapy, a na koniec umyć podłogi, nie zapominając o listwach przypodłogowych.

Gruntowne porządki – jak często je wykonywać? Kiedy wynająć firmę sprzątającą?

Nie każdy lubi sprzątać – dla niektórych nawet codzienne porządki są utrapieniem, a co dopiero gruntowne sprzątanie. Firmy sprzątające oferują usługi, które można wykupić jednorazowo bądź stale z nich korzystać. Niektóre rodziny wykupują usługi osoby sprzątającej, która odwiedza ich mieszkanie raz w tygodniu. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie wtedy, gdy sami nie mamy dużo czasu, a mieszkamy w dużym, wymagającym wiele uwagi domu.

Jaki jest zakres obowiązków osoby sprzątającej? Przede wszystkim, jest to doraźne sprzątanie mieszkań, polegające na wycieraniu kurzu, odkurzaniu, czyszczeniu łazienek. A jak często powinniśmy wykonywać gruntowne sprzątanie? Ten rodzaj sprzątania to zupełnie co innego. Powinno odbywać się około raz na pół roku – np. w okresie świąt bądź podczas porządków „wiosennych” czy „jesiennych”.

Kiedy jeszcze warto zadbać o gruntowne porządki?

W wielu przypadkach, gruntowne sprzątanie mieszkań może być po prostu koniecznością. Przykładem takiej sytuacji może być wyprowadzenie się lokatorów z wynajmowanego mieszkania. Wtedy konieczne jest gruntowne sprzątanie wnętrza, co będzie najłatwiejsze, jeśli zdecydujemy się na wykupienie usług firmy sprzątającej. Gruntowne sprzątanie jest równie ważne po zakończeniu remontu czy budowy domu, bo wtedy trzeba skupić się na każdym zakamarku i dokładnie umyć każdą powierzchnię. Zajmuje to sporo czasu oraz wymaga bardzo dobrej organizacji – ale firma sprzątająca może nas wyręczyć w tym zadaniu.

Podsumowując, to ważne, żeby raz na jakiś czas oczyścić powierzchnie, które zazwyczaj nie wymagają sprzątania. Dzięki temu codzienne porządki staną się łatwiejsze, a komfort naszego życia wzrośnie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *