Type to search

Jak dbać o kamienne chodniki w ogrodzie?

Dom

Ogród marzeń wymaga regularnej pielęgnacji. Składa się na to nie tylko regularne przycinanie drzew i krzewów, czy koszenie trawy, ale także troska o inne elementy dekoracyjne ogrodu, jak oczka wodne, chodniki czy rabaty. Pozostawienie ich samym sobie, prowadzić może do znacznego pogorszenia ich stanu, a nawet całkowitego zniszczenia. Na szczególną troskę zasługują wszelkie kamienne chodniki, ułatwiające poruszanie się po ogrodzie, a które ze względu na usytuowanie na gruncie narażone są na działanie warunków atmosferycznych oraz wzrostu roślinności je otaczających. Właściwa pielęgnacja i troska o naturalne kamienie jak marmur czy trawertyn pozwalają zachować je w nienagannym stanie przez wiele lat.

Czysty chodnik bez użycia detergentów

Troska o kamienne chodniki powinna rozpoczynać się od ich odpowiedniej pielęgnacji pod kątem oczyszczania. Czyszczenie kamienia to proces, który powinien być przeprowadzony zgodnie z zaleceniami, aby nie uszkodzić ich powierzchni działaniem niewłaściwie dobranych preparatów. Podstawowe czyszczenie chodników polega przede wszystkim na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń z zakamarków, znajdujących się pomiędzy poszczególnymi płytami. W dużej mierze są to trawy i mchy. Aby się ich pozbyć, wystarczy użyć szczotki, a w razie potrzeby ostrej szpachelki czy noża. Bardzo ważne jest także wycięcie około 5 cm przestrzeni pomiędzy chodnikiem a trawnikiem, dzięki czemu nie będzie on porastać trawą i unikniemy zazielenienia się poszczególnych kamiennych płyt. Regularne oczyszczanie chodnika, a także jego zamiatanie i mycie z wykorzystaniem wysokociśnieniowej myjki, pozwala na pozbycie się chwastów i brudu bez konieczności używania detergentów. 

Profesjonalne czyszczenie i impregnacja

Czyszczenie bez użycia detergentów nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Zdarza się to szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z mocno zabrudzonym chodnikiem. W takim przypadku należy sięgnąć po specjalistyczny preparat przeznaczony do czyszczenia płyt kamiennych, takich jak marmur czy trawertyn. Warto pamiętać, że ten preparat powinien być ściśle dostosowany do kamienia, z jakiego wykonany został chodnik. W przypadku mycia z wykorzystaniem detergentów należy ściśle przestrzegać zaleceń znajdujących się na opakowaniu i nie używać płynu samodzielnie na powierzchnię kamienia, aby uniknąć jego odbarwienia czy zniszczenia. Po dokładnym oczyszczeniu należy przeprowadzić zabieg impregnacji, polegający na rozprowadzeniu specjalnego preparatu na powierzchni kamiennej płyty. Aby był on skuteczny, wymagane jest dokładne osuszenie impregnowanego podłoża. Zabieg ten ogranicza wchłanianie się wilgoci, a także powstawanie zazielenień na ich powierzchni, co przedłuża żywotność chodnika. Zarówno preparaty do czyszczenia, jak i impregnacji dostępne są w większości sklepów ogrodniczych

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *