Komponenty białkowe w paszach dla bydła zaliczamy do białek wysokiej jakości stosowanych w celu podniesienia poziomu tego istotnego składnika w paszach.
Pasza jest to produkt pochodzenia roślinnego, zwierzęcego bądź mineralnego, stanowiący źródło pokarmu dla zwierząt, obfitujący w cenne składniki pokarmowe. Zanim zboże trafi do fabryki, musi być ono na samym początku przebadane pod kątem zawartości składników pokarmowych oraz jakości. Produkcja paszy polega głównie na łączeniu zbóż oraz dodatków w specjalnych zbiornikach w fabrykach.
Makuch rzepakowy – bogate źródło cennych substancji odżywczych
Źródłem wielu wartościowych składników odżywczych, które są niezbędne w prawidłowym żywieniu bydła jest makuch rzepakowy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż jest on bogatym źródłem wysokiej jakości białek oraz tłuszczy. Obecne są w nim również niezwykle cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (zwłaszcza linolowy), a także aminokwasy siarkowe. Takie połączenie sprzyja szybszemu wzrostowi i rozwojowi bydła, a także ma znaczny wpływ na podniesienie jego odporności. Makuch rzepakowy powstaje poprzez tłoczenie uprzednio zmielonych nasion rzepaku, na które następnie działa się ciśnieniem i wysoką temperaturą. W taki sposób powstaje wysoko proteinowy wytłok, który zawiera również sporą ilość oleju i stanowi doskonały dodatek, zapewniający prawidłowy przyrost zwierząt hodowlanych.
Śruta poekstracyjna – pasza doskonale dopasowana do potrzeb pokarmowych zwierzęcia
W żywieniu bydła cenną paszą jest również śruta poekstrakcyjna. Zawiera ona duże ilości białka, tłuszczu oraz popiołu, czyli fosforu i wapnia. Śruta poekstrakcyjna zaliczana jest do pasz białkowych, stanowiących pokarm idealnie dopasowany do potrzeb żywieniowych bydła. Wyróżniamy śrutę rzepakową, sojową i słonecznikową.
Śruta poekstrakcyjna sojowa jest dobra paszą białkową. Zawiera ona białko by-pass, które nie ulega rozkładowi w żwaczu. Śruta ta jest najczęściej wybierana jako źródło białka ogólnego, lizyn oraz tryptofanu. Cechuje się niską zawartością włókna surowego oraz składników antyżywieniowych, dzięki czemu powoduje dynamiczny przyrost bydła. Patrząc na to z drugiej strony, minusem powyższej paszy jest fakt, że obecna na rynku śruta poekstrakcyjna sojowa w większości pochodzi z upraw roślin GMO.
Alternatywą jest śruta poekstrakcyjna rzepakowa. Ten rodzaj paszy białkowej jest niedoceniany i raczej rzadziej wybierany przez hodowców bydła, ze względu na wysoką zawartość substancji antyżywieniowych. Pokutuje też przekonanie, że ta śruta wpływa negatywnie na zdrowie bydła. Obecnie nowe odmiany rzepaku zawierają znacznie mniej kwasu erukowego, który był odpowiedzialny na gorzki smak śruty. Jako że w Polsce rzepak uprawiany jest na wysoką skalę, śruta poekstrakcyjna rzepakowa mogłaby zastąpić sojową. Posiada ona co prawda niższą zawartość białka ogólnego, jednak jego strawność w żwaczu dla śruty rzepakowej jest wyższa.
Śruta poekstrakcyjna słonecznikowa jest natomiast wyjątkowo przystępnym cenowo źródłem białka. Białko tej śruty jest bogate w aminokwasy: lizynę oraz metioninę. Stosowana w żywieniu bydła poprawia rozród oraz korzystnie wpływa na jakość mleka. Jej smak i zapach odpowiadają zwierzętom, co przekłada się na lepsze spożycie paszy, a w konsekwencji na przyrost masy ich ciała.
Podsumowanie
Pasze białkowe są niezastąpionym elementem pokarmowym w racjonalnym żywieniu bydła. Produkty takie jak makuch rzepakowy czy śruta poekstracyjna zawierają wiele ważnych składników pokarmowych, które odpowiadają za prawidłowy wzrost i rozwój zwierzęcia.