Śruby stolarskie mają szerokie zastosowanie w pracowniach stolarskich. Dzięki nim możliwe jest łączenie elementów drewnianych, ale nie tylko. Zaletą ich wykorzystania jest duża wytrzymałość oraz stabilność konstrukcji , w której je wykorzystano.
Budowa śruby stolarskiej
Jaka jest budowa śruby stolarskiej? Z pewnością specyficzna, jednak to dzięki niej można solidnie łączyć drewno, meble i wszelkie inne konstrukcje, w których wykorzystuje się drewniane elementy. Śruba stolarska składa się z kilku części. Pierwszą z nich jest głowica, którą znajdziemy również w innych śrubach – może mieć ona kształt sześciokątny, albo też płaski. Kolejna to nabój – posiada on rowki, dzięki którym śruba może bez problemu wejść w drewno. Co istotne, wąski i długi nabój jest kluczowy dla lepszego trzymania całego łączenia.
Inne elementy z jakich składa się śruba stolarska to nóżka (zakończona na ostro), gwint oraz nakrętka. Dzięki nakrętce nakładanej na końcu śruby, możliwe jest zapewnienie trwałego połączenia z drewnem i uzyskanie pożądanej solidności. Wyróżniamy nakrętki motylkowe, czy też kołnierzowe.
Śruba do wszechstronnego zastosowania
Jak sama nazwa wskazuje, śruby stolarskie są powszechnie wykorzystywane w pracowniach stolarskich do montażu mebli wykonanych z drewna. Z ich pomocą można solidnie połączyć np. nogi, czy też blaty mebli. Co więcej, można też wykorzystać je do budowy altan, drewnianych ogrodzeń, łączeń desek. Warto jednak dodać, że znajdują dla siebie zastosowanie także w montażu zawiasów czy okuć, czyli elementów metalowych, obecnych w konstrukcjach wykonanych z drewna.
Co brać pod uwagę wybierając solidne śruby stolarskie?
Każdorazowo wybór odpowiedniej śruby stolarskiej powinien być podyktowany m.in. zastosowaniem konkretnego materiału, który będzie podlegał łączeniu. Na rynku możemy znaleźć śruby przeznaczone do stosowania w np. drewnie miękkim lub twardym. Warto więc upewnić się, że wybrany rodzaj śruby będzie odpowiedni do materiału podlegającego łączeniu. Kolejnym elementem jest długość śruby oraz jej rozmiar. Istotny jest także rodzaj gwintu, wykonanie śruby z trwałego i odpornego materiału (np. stali nierdzewnej bądź mosiądzu).
W przypadku stosowania śruby do elementów użytkowanych na zewnątrz, należy wybrać produkty wykonane ze stali nierdzewnej, która będzie odporna na korozję i zmienne warunki atmosferyczne. Pod uwagę należy wziąć także obecność nakrętki (w zestawie lub do samodzielnego zakupu) oraz jakość wykonania śruby, którą zagwarantują nam sprawdzeni dostawcy.
Zdecydowanie warto zainwestować w wysokiej jakości śruby stolarskie, jako niezastąpiony element wyposażenia każdego warsztatu stolarza. Wykorzystywanie solidnych i trwałych elementów łączeniowych ma bowiem duże znaczenie dla końcowej trwałości danej konstrukcji.