Type to search

Co składa się na koszt utrzymania magazynu?

Technologie Zakupy i biznes

Prowadzenie własnego magazynu to spory wydatek, z którym musi liczyć się właściciel rozwijającego się przedsiębiorstwa. Alternatywą pozostaje wynajem powierzchni magazynowej, ale i ta z roku na rok rosną stawki składowania towarów.

Posiadanie własnego magazynu – zalety

Wybudowanie własnego magazynu to dość spora inwestycja, które świadczy jednak o znaczącym rozwoju danej firmy. Mając do swojej dyspozycji tego typu przestrzeń, należy zatrudnić personel obsługujący wszystkie dostawy oraz cały eksport towarów. Decydując się na taki krok, warto również liczyć się z tym, że budowa może potrwać dość długo, a koszty inwestycji mogą wzrastać. Nie można także zapomnieć o wyposażeniu magazynu, czyli wszystkich elementach służących do gromadzenia towarów.

Oprócz możliwości składowania określonych dóbr, magazyny pełnią również funkcję zabezpieczającą – zarówno przed możliwymi kradzieżami, jak również ewentualnym uszkodzeniem przechowywanych towarów. Posiadanie własnej przestrzeni do przechowywania produktów umożliwia również składowanie ich w jednym miejscu – bez względu na to, gdzie zostały wytworzone. Dystrybuując te dobra oszczędzamy czas (wszystko wysyłamy z jednego punktu) oraz koszty transportu.

Zaletą posiadania własnego magazynu jest również łatwiejsze zarządzanie asortymentem. Wystarczą systemy WMS i odpowiednio przeszkolona kadra, by w krótkim czasie zidentyfikować dany towar. Łatwiej również o sprawdzenie stanów magazynowych.  

Koszty utrzymania magazynu

Wybudowanie własnego magazynu niesie ze sobą wiele zalet, ale niestety jest dość kosztowne. Głównym obciążeniem finansowym właściciela są koszty, które wynikają z potrzeby utrzymywania całego wyposażenia magazynu. Zakup niezbędnych regałów do magazynu, wózków widłowych i paletowych, a także koszty ich serwisu składają się na sporą sumę, którą trzeba wyasygnować już na początki inwestycji. W skład dodatkowych naliczeń wchodzi również koszt powierzchni całego magazynu. Konkretne kwoty oblicza się na podstawie wielkości hali oraz ilości przechowywanych zapasów. Do tego dochodzą koszty mediów, które z każdym rokiem rosną. W przypadku wynajmu hali musimy również liczyć się z marżą narzuconą przez właściciela.

Na szczęście istnieją sposoby, które pomogą lepiej wykorzystać przestrzeń magazynu. Koszty można na przykład ograniczyć, rozbudowując dotychczasowe hale magazynowe. Wprowadzając  pomosty magazynowe lub składając towary w układach blokowych czy rzędowych, zyskujemy dodatkową przestrzeń bez konieczności wynajmowania hali czy rozbudowy magazynu.

źródło: zms-systemy.pl – regały magazynowe paletowe

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *