Type to search

Ścigacz na dowód?

Motoryzacja

Czy jest możliwe, aby osoba, która nigdy nie jeździła na dwóch kółkach, mogła zasiąść od razu bez przygotowań na ścigaczu? Tak i nie. Jeśli osoba była pełnoletnia przed 19 stycznia 2013 roku, to dalej może jeździć motorowerem o małej pojemności silnika na dowód osobisty. Można zakupić motorowery stylizowane na popularne ścigacze mieszczące się w tej kategorii. Jak to wszystko działa?

Wprowadzenie kategorii AM

Kiedyś była karta motorowerowa, którą można było uzyskać już od 13 roku życia. Obecnie przepisy się zmieniły i mamy teraz kategorię AM, która uprawnia posiadacza do przemieszczania się pojazdem dwukołowym lub trzykołowym, którego pojemność silnika nie przekracza 50 cm3 a jego moc to maksymalnie 4 kW. Sam pojazd nie może poruszać się szybciej niż 45 km/h. Takie uprawnienia można zdobyć od 14 roku życia.

Motorower na dowód

Natomiast ci, którzy osiągnęli 18 rok życia przed wejściem tej ustawy, czyli w 19 stycznia 2013 roku – mogą jeździć tak jak wcześniej na dowód osobisty jako pełnoletni obywatele Polski. Nie potrzebują oni żadnych dodatkowych uprawnień czy kursów. Muszą jednak poruszać się pojazdem o parametrach podanych przy kategorii AM w akapicie wyżej.

Co możemy kupić?

Jeśli chcemy (i możemy) poruszać się motorowerem na dowód, to możemy wybierać w różnym sprzęcie. Skuterki, motorowery bez homologacji do jazdy w trudnym terenie, czy ścigacze. Skupiając się na tych ostatnich mamy kilka możliwych dla nas opcji.

Jaki „ścigacz”?

Najbardziej popularne modele to:

  • Aprilia RS 50
  • Yamaha TZR 50
  • Rieju RS2 Matrix 50
  • Peugeot XR7

Który wybrać?

To który model wybierzemy dla siebie, zależy całkowicie od nas. Osiągi wszystkich maszyn są porównywalne, więc nie ma tu jakieś kosmicznej różnicy w tym, który motorower pojedzie szybciej, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jeśli chcemy nim legalnie jeździć na dowód, to każdy egzemplarz będzie miał blokadę do 45 km/h. Najlepiej kierować się dostępnością i ceną części zamiennych, wytrzymałością no i najważniejszą kwestią… wyglądem maszyny.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *