Type to search

Biuro rachunkowe czy samodzielne prowadzenie księgowości

Firma

Prowadzenie księgowości wymaga szerokiej wiedzy z zakresu prawa podatkowego oraz ciągłego uaktualniania tej wiedzy, ponieważ zmiany w prawie następują każdego miesiąca. Nieznajomość przepisów może wiązać się z nawet ryzykiem postępowania sądowego.

Większość właścicieli małych firm zajmuje się prowadzeniem księgowości samodzielnie. Tym samym ograniczając koszty związane z wynajęciem usług biura księgowego. Jednak wraz z rozwojem przedsiębiorstwa potrzeba poświęcić więcej czasu na inne zakresy działalności jak sprzedaż czy operacje finansowe. Prowadzenie księgowości jest żmudne i wymaga odpowiedniego poziomu szkoleń, dlatego coraz więcej firm decyduje się na pomoc biura księgowego.

Korzyści dla firmy

Outsourcing księgowości może przynieść wiele korzyści dla Twojej firmy jak:

  • stałe doradztwo finansowe – osoby zatrudnione w biurach księgowych są ekspertami w swojej dziedzinie i oferują stałe wsparcie telefoniczne lub drogą mailową. Doświadczony księgowy odpowie na wszelkie nurtujące Cię pytania i podzieli się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami, które pomogą w podejmowaniu decyzji biznesowych i podatkowych. Ważne jest jednak to, żeby wybrać profesjonalne i rzetelne biuro, dzięki czemu będziesz pewny, że nie przegapisz żadnych zmian w prawie podatkowym.
  • większa automatyzacja rozliczeń – biura księgowe mają większe doświadczenie w wykorzystaniu nowoczesnych aplikacji, które pomogą w usystematyzowaniu prowadzenia księgowości Twojej firmy.
  • spokój ducha – dzięki przekazaniu obowiązku prowadzenia księgowości doświadczonym biurom księgowym przedsiębiorcy mogą się skupić się na innych gałęziach działalności. Biura księgowe zajmują się księgowaniem, przygotowaniem listy płac oraz sprawozdań finansowych. Wiele biur księgowych na koniec miesiąca przygotowuje raport finansowy, który pozwala sprawdzać kondycję firmy.
  • możesz skoncentrować się na innych gałęziach działalności – jeżeli nie masz odpowiedniego wykształcenia specjalistycznego najprawdopodobniej nie posiadasz też umiejętności księgowych takich jak absolwent studiów na tym kierunku. Dlatego jeżeli rachunkowość zostanie zlecona firmie zewnętrznej będziesz mógł skoncentrować się na zadaniach, w których jesteś dobry i zwiększyć wydajność swojej pracy.
  • zmniejszenie obciążeń podatkowych – doświadczeni księgowi mają dogłębną wiedzę na temat swojego zawodu i znają wszystkie przepisy podatkowe. Poświęcają czas, aby zrozumieć nowe przepisy podatkowe, znaleźć dla nich odpowiednie zastosowanie oraz rozpoznać, w jaki sposób ich klienci mogą odnieść korzyści ze zmian w przepisach podatkowych. Dzięki temu masz szanse, żeby zarobić więcej pieniędzy i odpowiednio je zainwestować.
  • obniżone koszty za usługi związane z audytem – korzyścią, którą wiele mniejszych organizacji czerpie z pracy z firmą świadczącą usługi księgowe, są obniżone opłaty za usługi audytorskie. Ze względu na profesjonalne podejście do danych i sprawozdań, większość nieścisłości, które mogą wyniknąć podczas audytu zostanie wcześniej rozwiązana.

Podsumowując wynajęcie biura księgowego to często o wiele mniejsze koszty niż zatrudnienie pełnoetatowego księgowego pozwalające na generowanie większych przychodów dla firmy. Mali przedsiębiorcy nie marnują czasu na wykonywanie rozliczeń podatkowych, co pozwala im na skupieniu się na innych działaniach ważnych dla sukcesu firmy. Wykwalifikowany księgowy zewnętrzny to jedna z najlepszych inwestycji dla Twojego przedsiębiorstwa, która zapewni oszczędności, wysoką jakość dokumentacji finansowej oraz zmniejszy ryzyko związane z samodzielnym prowadzeniem księgowości.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *