Type to search

Namiot garażowy a garaż blaszany – porównanie rozwiązań

Motoryzacja

Z racji tego, że samochody są dziś głównym środkiem transportu, praktycznie każdy projekt domu obejmuje garaż. Zazwyczaj decydujemy się na garaż murowany, ale nie zawsze jest to optymalny wybór. Bardzo dobrą alternatywę dla tego typu konstrukcji stanowią namioty garażowe oraz garaże blaszane, które są nie tylko bardzo praktyczne, ale również dostępne w przystępnych cenach. Charakteryzują się one łatwością montażu, ponieważ poszczególne elementy możemy nabyć w sklepie, a następnie samodzielnie i szybko rozłożyć nawet duży namiot garażowy. Dodatkowo, w każdej chwili możliwa jest zmiana położenia takiej konstrukcji. Pomimo większej mobilności, zarówno garaże blaszane, jak i namioty garażowe nie tracą jednak na jakości pod względem ochrony pojazdu.

Namioty garażowe

Namioty garażowe z roku na rok zyskują na popularności, głównie ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję, przystępną cenę, funkcjonalności oraz dużą dostępność. Wodo- i ognioodporne tworzywa sztuczne, z których zazwyczaj wykonane jest poszycie namiotu, chronią pojazdy przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak skrajne temperatury, silny wiatr czy opady deszczu lub śniegu. Stabilność całej konstrukcji zapewniają natomiast metalowe stelaże pomalowane na wybrany przez nas kolor. Namioty garażowe są produktami, które sprawdzą się w niemal każdej sytuacji, gdyż ich dopasowanie do dowolnej, nawet niewymiarowej działki, nie stanowi żadnego problemu. Wybierając namiot garażowy, nie musimy się zatem martwić o podłoże. Jeżeli namiot ma być miejscem, w którym przechowywany będzie samochód, warto ustawić go na twardym podłożu (np. kostce brukowej, wylewce betonowej). Natomiast jeśli garaż ma być przeznaczony dla sprzętu o mniejszej wadze i rozmiarze, wystarczające będzie wyrównanie oraz utwardzenie podłoża.

Namioty garażowe mogą również pełnić funkcję dodatku do głównego garażu (np. gdy główny garaż nie jest w stanie pomieścić całego domowego ekwipunku, takiego jak rowery, kosiarki, meble ogrodowe czy wózki dla dzieci). Są zatem znacznie tańszą alternatywą dla dobudówki.

Garaże blaszane

Drugą ciekawą alternatywą dla garaży murowanych są garaże blaszane. Zbudowane są z trapezowych blach, których grubość zwykle mieści się w przedziale od 0,5 do 1 centymetra. Dzięki ogniowemu ocynkowaniu materiał nie jest narażony na korozję. Dzięki pomalowanym proszkowo powłokom wykonanym z poliestru, garaże blaszane dobrze prezentują się pod względem wizualnym. Namioty garażowe stanowią nieco lepszą ochronę przed niską temperaturą, upałem, porywistym wiatrem czy silnymi opadami deszczu niż namioty garażowe. Fakt ten skutkuje jednak znacznie wyższymi kosztami zakupu oraz znacznie bardziej skomplikowanym montażem.

Aby wykorzystać pełen potencjał blaszanego garażu, w jego wnętrzu można zastosować styropianowe ogrzewanie. Zadowalające efekty powinniśmy uzyskać już przy produkcie, którego grubość wynosi 2 cm. Przy wyborze konkretnego modelu garażu, warto zwrócić także uwagę na sposób wykonania drzwi. Zazwyczaj mamy do wyboru wygodne drzwi uchylne bądź nieco mniej praktyczne drzwi skrzydłowe. Jeżeli dysponujemy nieco większym budżetem, możemy zdecydować się na bramę garażową segmentową lub rolowaną.

Zarówno garaże blaszane, jak i namioty garażowe stanowią ciekawą alternatywę dla standardowych, murowanych garaży. Wynika to przede wszystkim z bogatej oferty dostępnej na rynku, funkcjonalności rozwiązania oraz umiarkowanej ceny tego typu konstrukcji.

źródło: Dascompany.com – hale namiotowe

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *