W wielu gałęziach przemysłu systemy do przetransportowywania materiałów sypkich to istotne elementy instalacji. Taki transport powinien przebiegać w sposób efektywny i sprawny, a przy tym spełniać ściśle określone warunki. Z tego względu także sam system transportu rurowego musi cechować się pewnymi parametrami. Jak powinien przebiegać transport materiałów sypkich i czym się kierować przy wyborze systemu rurowego?
Najważniejsze kwestie związane z transportem produktów sypkich
Sam proces transportu musi być neutralny dla produktu, czyli nie może powodować jego zniszczenia ani segregacji. Chodzi jedynie o przeniesienie produktu z miejsca początkowego do docelowego. Ponadto ma być przeprowadzony w ten sposób, by żadne pyły, proszki czy granulaty nie miały możliwości pylenia. Należy pamiętać o zachowaniu czystości w miejscu transportu, a także dobre warunki pracy operatorów. Nie sposób także nie wspomnieć, że pylenie jest całkowicie wykluczone w strefie zagrożonej wybuchem, o ile transportuje się materiały palne. Dobry system rurowy zapobiega także dostawaniu się zanieczyszczeń do środka i zmieszania ich z produktami sypkimi. Warto także zwrócić uwagę na to, by system zajmował niewiele miejsca a także zużywał jak najmniej energii.
Jak wybrać najlepszy system rurowy?
Warto spojrzeć na taki system nie tylko jako na całość, ale jako na poszczególne elementy i to, jak są ze sobą połączone. Na przykład dzięki wywijanym obrzeżom poszczególnych części, z których powstaje system rurowy, możliwy jest jego łatwy i szybki montaż. Trzeba też zwrócić uwagę na krawędzie poszczególnych elementów systemu – powinny zapewniać najwyższy poziom szczelności oraz stabilności całej instalacji. Ze względu na to, że podczas transportu rurowego produktów sypkich mogą się tworzyć ładunki elektrostatyczne, dobry system powinien być wyposażony w elementy uziemiające, mocowane do specjalnych przyspawanych uszu. Zapobiega to niebezpiecznym wybuchom instalacji.
Przy podejmowaniu decyzji na temat wyboru systemu rurowego warto także sprawdzić, czy jego elementy wykonane z metalu posiadają odpowiednie certyfikaty świadczące o przebadaniu w kwestii odporności na ciśnienie wybuchu. Inny niezbędny dokument, który powinien uzyskać system, to atest PZH, na którego podstawie może zostać dopuszczony do kontaktu z żywnością, jeżeli oczywiście specyfika firmy tego wymaga.
Wymienione wyżej aspekty to najważniejsze, ale nie jedyne kryteria doboru dobrego systemu transportu dla produktów sypkich. Warto postawić na producenta, który oferuje gotowy, pełny i trwały oraz solidny zestaw, złożony z elementów, które łatwo ze sobą prawidłowo złożyć. Ponieważ takie systemy w przemyśle są niezwykle mocno eksploatowane, cała konstrukcja musi być trwała i wytrzymała. Oczywiście producent musi zagwarantować także bezpieczeństwo i łatwość utrzymania w czystości.