Type to search

Paradontoza – jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Jak wygląda jej leczenie?

Medycyna i zdrowie

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, wrodzone predyspozycje oraz ogólne osłabnie organizmu wywołane stresem i złą dietą prowadzą do choroby przyzębia – paradontozy. Jakie są jej objawy oraz jak ją leczyć?

Kto jest narażony na paradontozę?

Paradontoza to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej. Szacuje się, że może występować nawet u 90% naszego społeczeństwa. Warto zdawać sobie sprawę z zagrożenia, jakie stwarza ta choroba – uważa się, że jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania zębów u osób po 25 roku życia.

Najczęstszą przyczyną jej występowania jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Istnieje jednak szereg czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że pojawienie się paradontozy związane jest m.in. z wiekiem (im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko zachorowania) oraz płcią (częściej spotykana u mężczyzn). Do jej wystąpienia przyczynić mogą się również czynniki genetyczne czy nasze nawyki – np. palenie papierosów.

Nienależyta higiena jamy ustnej najczęstszą przyczyną paradontozy

Zaniedbania w zakresie higieny jamy ustnej to jedna z głównych przyczyn chorób przyzębia. Gromadzenie się bakterii w jamie ustnej doprowadza do powstawania kamienia nazębnego oraz poddziąsłowego. Szczotkowanie czy nitkowanie zębów nie pozwala na dokładne pozbycie się osadu i kamienia w domowych warunkach. Rozwijający się stan zapalny prowadzi do postępującego niszczenia dziąseł oraz innych tkanek przyzębia. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do rozchwiania się zębów i ich wypadania.

Objawy paradontozy

Początkowe objawy paradontozy są bagatelizowane przez pacjentów. Niepokoić może już samo rozpulchnienie i zaczerwienienie dziąseł, narastający nieprzyjemny zapach z ust czy pojawienie się krwawienia podczas szczotkowania. Rozwojowi paradontozy towarzyszy też nadwrażliwość zębów na niskie i wysokie temperatury, co przeszkadza w jedzeniu i normalnym funkcjonowaniu. Wśród objawów wymienia się również obnażanie szyjek zębowych i ruchomość zębów.

Jak leczyć paradontozę?

Ważne jest, by jak najszybciej zgłosić się do lekarza stomatologa lub specjalisty – w diagnozie oraz leczeniu przyzębia specjalizuje się lekarz periodontolog. Po zbadaniu przyzębia lekarz oceni, jakie zabiegi należy wykonać i jak zadbać o stan jamy ustnej, by zapobiegać rozwojowi problemu.

Periodontolog wykona zabieg oczyszczenia płytki nazębnej z nagromadzonego osadu i kamienia. Za pomocą fluoryzacji wzmocni zęby. Podstawową metodą leczenia paradontozy jest również kiretaż, czyli oczyszczanie kieszonek zębowych z kamienia nazębnego, a także odbudowa zniszczonych dziąseł. Przy ostrym stanie zapalnym periodontolog może zalecić stosowanie antybiotyku, żelu lub płynu do płukania jamy ustnej.

Podsumowanie

Najlepszą profilaktyką w przypadku chorób przyzębia jest odpowiedni tryb życia oraz właściwa dieta. Ograniczenie lub zaprzestanie picia kawy i palenia papierosów zmniejsza ryzyko występowania tej choroby. Podstawą jest oczywiście właściwa higiena zębów oraz regularne zabiegi pozwalające pozbyć się kamienia tj. skaling czy piaskowanie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *