Type to search

Jak podnieść wilgotność w growboxie?

Lifestyle

Growboxy to profesjonalne namioty do uprawy roślin. Niska wilgotność w ich wnętrzu może prowadzić do obumierania roślin lub ich nieprawidłowego wzrostu (np. słabego rozwoju korzeni). Jakie metody pozwolą Ci podnieść wilgotność w namiocie uprawowym?

Wzrost wilgotności w growboxie – podstawowe informacje

Wilgotność to ilość pary wodnej, jaką może zatrzymać powietrze. Jednak nie w ten sposób rozpoznają to ogrodnicy. Istnieją trzy sposoby ustalenia jej poziomu, a najlepszym jest wilgotność względna.

Wilgotność względna jest wartością procentową, która przedstawia stosunek aktualnej wilgotności do największej możliwej wilgotności określonej ilości powietrza.

Warto też pamiętać, że na wilgotność wpływają inne czynniki, tj.:

  • temperatura – wilgotność względna rośnie wraz ze wzrostem temperatury i odwrotnie
  • światło – wilgotność względna wzrasta, gdy światło staje się bardziej jasne i odwrotnie
  • wentylacja – wilgotność względna rośnie wraz ze zmniejszaniem się wentylacji powietrza i odwrotnie
  • nawadnianie – wilgotność względna wzrasta wraz ze wzrostem nawadniania (przepływu wody) i odwrotnie.

Wilgotność względna i inne czynniki środowiskowe

Wilgotność jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury w growboxie. Wraz ze wzrostem temperatury spada zdolność powietrza do zatrzymywania pary wodnej. Pod lampami zastaniemy niską wilgotność względną, ponieważ jest tam temperatura wyższa niż w chłodniejszych miejscach.

Światło nie ma bezpośredniego wpływu na wilgotność w pomieszczeniu. Ale typowe lampy do uprawy nagrzewają się, co wpływa na wilgotność w growboxie. Jeśli system chłodzenia jest niewystarczający, ostatecznie wpłynie to na wilgotność. Chcąc lepiej kontrolować parametry wewnątrz namiotu upraw, dobrze jest zdecydować się na lampy LED do roślin.

Innym ważnym czynnikiem jest wentylacja. Zbyt duża cyrkulacja powietrza obniża wilgotność wewnątrz namiotu. Z drugiej strony zbyt mała wentylacja negatywnie wpłynie na rozwój roślin.

Jak zwiększyć poziom wilgotności w growboxie?

Aby podnieść wilgotność w growboxie można spróbować kilku sposobów.

  1. Modyfikacja bezkosztowa 

Na tym etapie można zmodyfikować istniejący już sprzęt w growboxie, aby podnieść stan wilgotności. Pierwszym krokiem powinno być ograniczenie mocno nagrzewających się świetlówek, ponieważ wilgotność spada wraz ze wzrostem temperatury.

Warto też zmniejszyć prędkość wentylatora. Duża prędkość wentylacji powoduje szybsze wysychanie powietrza, więc para wodna nie zdąży osiąść na roślinach. Spowolnienie cyrkulacji powinno przyczynić się do poprawy wilgotności wewnątrz namiotu.

  1. Tanie możliwości zmiany wilgotności 

W przypadku gdy dysponujemy niewielkim budżetem na zwiększenie wilgotności w growboxie, warto skupić się na takich, które możemy zrobić samodzielnie przy niewielkich nakładach. Jednym z takich pomysłów może być zwiększenie gęstości roślin.

Świetnym rozwiązaniem może być także zwiększenie częstości podlewania lub podlewanie większą ilością wody (oczywiście tak, by nie przelać roślin)

  1. Systemy podnoszące wilgotność w growboxie 

Jeżeli wszystkie poprzednie pomysły zawiodły lub nadal wystarczająco nie zwiększają wilgotności warto przyjrzeć się innym sposobom. Pomocna może być np. zmiana podłoża na takie, które dłużej utrzymuje wilgoć. Optymalnym rozwiązaniem będzie też specjalistyczny nawilżacz, który będzie samodzielnie dbał o odpowiedni poziom wilgotności wewnątrz growboxa.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *