Type to search

Rodzaje mierników glukozy we krwi – przewodnik zakupowy

Medycyna i zdrowie

Koniecznym i niezbędnym urządzeniem dla diabetyków jest glukometr służący do pomiaru i kontroli poziomu glukozy we krwi.

Glukometr pozwala szybko ustalić stężenie glukozy i na tej podstawie dobrać  np. odpowiednią dawkę insuliny. Osoby mające zdiagnozowaną chorobę mogą otrzymać je w aptece bezpłatnie wraz z pierwszą receptą na paski. Refundacji co prawda nie podlegają, ale w przypadku jakiejkolwiek usterki są bezpłatnie wymieniane na nowe.

Każdy pacjent powinien być poinstruowany, jak dany rodzaj gleukometru należy obsługiwać, aby dokonywać  samokontroli poziomu cukru we krwi. Każdy aparat ma w komplecie nakłuwacz wyposażony w dopasowane do niego lancety oraz zestaw pasków „na start”.

Jak wykonać badania? Wystarczy nakłuć palec i przyłożyć próbkę krwi do paska testowego, umieszczonego w gleukometrze. Glukoza z krwi wchodzi w reakcję ze środkami, którymi nasączony jest pasek (jest to oksydaza glukozy). To wystarczy, aby został wysłany impuls elektryczny, który następnie przetworzony zostaje na konkretny wynik. Im wyższy jest poziom glukozy we krwi, tym impuls elektryczny jest mocniejszy, a wynik badania wyższy.

Glukometry można ładować. Poszczególne ich rodzaje różnią się kształtem oraz funkcjonalnością.

Obecnie na rynku dostępne jest kilka ich rodzajów:

  • mierniki glukozy we krwi do samokontroli – typowe mierniki, które wykorzystują paski testowe i małe próbki krwi;
  • gleukometry do ciągłej kontroli (bez krwi) – wymaga to wszczepienia czujnika pod skórę, aby dokonywać odczytów w kilkuminutowych odstępach czasu zarówno w dzień jak i w  nocy;
  • gleukometry bezinwazyjne, bezpaskowe – są to aparaty do mierzenia cukru bez kłucia, wyczuwające poziom glukozy w bogatych w krew obszarach skóry.

Ostatni rodzaj powstał dla tych chorych, którzy muszą wykonywać nakłucia kilka razy dziennie

Rynek oferuje wiele rodzajów gleukometrów również dla tych, u których cukrzyca nie została zdiagnozowana. Ci muszą zaopatrzeć się w gleukometr prywatnie, a więc odpłatnie. Aby na któryś się zdecydować, należy zwrócić uwagę na kilka dość istotnych parametrów.

Cena jest pierwszym z nich. Tak naprawdę ceny aparatów do mierzenia cukru wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Chociaż te najtańsze są wyposażone tylko w podstawowe funkcje wystarczają, aby kontrolować pomiar cukru. Droższe wyposażono w dodatkowe funkcje i ułatwienia dla użytkowników.

Przy zakupie glukometru możemy posiłkować się również opiniami użytkowników.

Do prostszych i tańszych aparatów do mierzenia cukru należy glukometr iXell. Razem z paskami testowymi iXell tworzy precyzyjny , prosty i zapewniający właściwy pomiar cukru system sprawowania kontroli glikemii dla wszystkich pacjentów. System jest tak dokładny, że nawet w szpitalach stosowane są te paski testowe. Użytkowanie tego gleukometru umożliwia jeden przycisk. Ryzyko błędu jest praktycznie wyeliminowane brakiem kodowania. Ponadto  pacjentowi bezpieczeństwo zapewnia wyrzut paska po pomiarze.

Glukometr posiada funkcję przechowywania średnich pomiarów z 60 i 90 dni. Jest to bardzo pomocne w profilaktyce powikłań cukrzycy. Tak, jak w innych gleukometrach, w zestawie znajduje się instrukcja obsługi, w której zawarte są wszystkie dodatkowe informacje, dotyczące produktu i jego działania.

Właściwie takie szczegóły opisów dotyczą wszystkich glukometrów na naszym rynku. Poza takimi typowymi aparatami do mierzenia cukru we krwi są jeszcze takie, które nie wymagają kłucia palców.

FreeStyle Libre to przełom w systemie kontroli glikemii. Dzięki niemu można zmierzyć poziom cukru bez kłucia palców, szybko, wygodnie i dyskretnie. Nawet przez ubranie. Zakłada się mały sensor na ramię. Mierzy on automatycznie i zapisuje poziom glikemii w dzień i w nocy. Gdy chce się zmierzyć poziom cukru, wystarczy włączyć aplikację i zbliżyć telefon do sensora. Po jego zeskanowaniu  zobaczymy:

  • aktualne stężenie glukozy;
  • wskazówkę, czy stężenie glukozy będzie rosnąć, spadać lub pozostanie stabilne;
  • wykres pomiarów stężenia glukozy z ostatnich 8 godzin.

Dzięki tej aplikacji można również wygenerować proste raporty, pozwalające przeanalizować np. wpływ posiłków, insuliny lub aktywności fizycznnej na glikemię. Można łatwo stwierdzić, kiedy wystąpiły hipoglikemie lub hiperglikemie, a kiedy poziom cukru utrzymywał się w normie.

Ponieważ cukrzyca jest chorobą charakteryzującą się brakiem zdolności organizmu do wytwarzania insuliny, w związku z tym nieustannie należy kontrolować poziom cukru we krwi. Częstotliwość wykonywania tych pomiarów uzależniona jest od konkretnego rodzaju cukrzycy i indywidualnego planu leczenia.

Cukrzyca typu I wymaga pomiaru poziomu cukru nawet do 10 razy dziennie:

Po każdym (nawet najmniejszym) posiłku, przed i po ćwiczeniach fizycznych, przed snem, niekiedy również w nocy. Chorzy z cukrzycą typu II lub ciążową mogą wykonywać badania od 2 do 4 razy dziennie. Jest to z kolei uzależnione od tego, czy przyjmują insulinę, czy nie.

źródło: diabetyk24.pl – sklep dla cukrzyków

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *