Z przykrymi skutkami inflacji borykają się nie tylko konsumenci ale także przedsiębiorcy. Straty finansowe są powodowane nie tylko wyższymi cenami kupowanych towarów ale również długim oczekiwaniem na płatności z tytułu wystawionych faktur. Odroczenie otrzymania zapłaty za wykonaną pracę może być spowodowane opóźnieniami po stronie zleceniobiorcy lub długimi terminami płatności. Im dłużej przedsiębiorca oczekuje na wpływ należności, tym mniej zarabia.
Inflacja a opóźnienia w spłacie faktury
W Polsce istnieje bardzo wiele branż, w których standardem jest termin płatności faktury ustalony na poziomie 30, 60 czy nawet 90 dni. Tak odroczona płatność powoduje, że usługa jest wykonana za cenę, która nie odzwierciedla jej faktycznej wartości w momencie otrzymania zapłaty. Miesiąc, dwa lub trzy wystarczą, by koszt paliwa czy przykładowo materiałów budowlanych zmienił się na tyle, że pierwotna cena z faktury staje się nieadekwatna do wykonanej pracy. Jeśli dodatkowo kontrahent spóźni się z płatnością, straty finansowe będą jeszcze większe.
Dbałość o szybkie płatności za faktury sprzedażowe jednym ze sposobów na inflację w biznesie
Rozwiązaniem problemu odroczonej płatności może być skrupulatne kontrolowanie wszystkich terminów zapłaty wraz z natychmiastową reakcją na jakichkolwiek spóźnienia, lub w przypadku długich terminów płatności na fakturach – faktoring. Piecza nad fakturami sprzedażowymi jest czasochłonna, tak samo jak windykacja należności czy wybranie odpowiedniego sposobu i podmiotu faktoringowego. Warto zlecić takie działania profesjonalistom. Sporo firm, którym powierza się księgowość swojego biznesu proponuje takie usługi.
Windykacja miękka – co to jest?
Miękka windykacja może rozpocząć się już pierwszego dnia po terminie zapłaty. Polega na bieżącym przypominaniu i wywieraniu presji na dłużniku w celu możliwie najszybszego wyegzekwowania spłaty. Formami miękkiej windykacji są telefony czy pisma upominające z prośbą o przyspieszenie uiszczenia długu. Biuro rachunkowe to podmiot, który w związku z księgowaniem wszystkich faktur, ma ciągły wgląd w sprzedaż oraz terminy płatności i może wykonać dla przedsiębiorcy działania z kategorii miękkiej windykacji.
Windykacja twarda – czy tym rodzajem usługi również może zająć się biuro rachunkowe?
Windykacja twarda to dodatkowe kroki, które można podjąć w przypadku przedłużania się sytuacji z brakiem pokrycia długu przez zleceniobiorcę. Do metod twardej windykacji należą osobiste wizyty windykatorów terenowych w siedzibach dłużników, wpisy do rejestrów skupiających przedsiębiorców posiadających zaległości w spłatach czy rozpoczęcie postępowania sądowego, egzekucyjnego lub karnego. Biuro rachunkowe może być pomocne przy bieżącym monitoringu płatności, jednak jeśli sprawa ma zostać skierowana na tory sądowe najlepiej skorzystać z usług kancelarii prawnej.
Faktoring – dobry sposób na minimalizację strat.
Termin „faktoring” oznacza wykupienie faktur sprzedażowych przedsiębiorcy przez bank lub firmę faktoringową. Osoba, która wystawiła dany dokument natychmiastowo otrzymuje za niego zapłatę, natomiast instytucja bankowa lub inny faktor przejmuje na siebie ryzyko powstania z jej tytułu długu- za kwotę prowizji. Faktoring jest zatem dodatkowym kosztem dla biznesu ale w niektórych przypadkach powoduję mniejszą stratę niż długie miesiące oczekiwania na płatność. O mentoring faktoringowy również warto zapytać swoje biuro rachunkowe.