Type to search

Co umożliwia aparat słuchowy wyposażony w Bluetooth?

Medycyna i zdrowie

Nowoczesne, wysokiej jakości aparaty słuchowe nie tylko skutecznie poprawiają słuch, ale i mają wiele dodatkowych funkcjonalności. Są w stanie zastąpić nawet dobrej klasy zestaw słuchawkowy. Pozwalają również na zainstalowanie oprogramowania, które zapewnia wysoką jakość dźwięku i to niezależnie od źródła jego pochodzenia.

Cyfrowe aparaty słuchowe ponadto obsługują protokół Bluetooth. Za sprawą tej nowoczesnej technologii można np. sterować funkcjami w aparacie za pomocą aplikacji mobilnej. Umożliwia to również swobodną rozmowę przez telefon czy słuchanie muzyki z odtwarzacza MP3 itd.

Jakie korzyści wynikają z korzystania z aparatu słuchowego z Bluetooth?

Obecnie protokół Bluetooth staje się powoli standardem w przypadku niewielkich rozmiarów aparatów słuchowych, a więc modeli dokanałowych oraz wewnątrzusznych. To bardzo małe urządzenia, w przypadku których obsługa manualna (przełączanie programów czy regulowanie poziomu głośności) jest w zasadzie niemożliwa (aparaty CIC – całkowicie wewnątrz kanałowe i aparaty ITC – wewnątrzkanałowe) lub w dużym stopniu utrudniona (aparaty ITE – aparat wewnątrzuszny, w którym można zamontować specjalne przyciski do obsługi ręcznej).

Dzięki technologii Bluetooth można aparat słuchowy równie dobrze wykorzystywać jako zestaw słuchawkowy do rozmawiania przez telefon bez konieczności używania rąk. Można także słuchać muzyki ze smartfona czy laptopa, łącząc się z nim w sposób bezprzewodowy. To nie wszystko. Warto zainwestować także w różnego rodzaju akcesoria dodatkowe, które znacznie zwiększają komfort użytkowania takiego aparatu słuchowego. Są to m.in. pilot do zdalnego sterowania, który pozwala na dyskretną obsługę aparatu czy aplikacja na smartfon, za sprawą której można przełączać poszczególne programy w aparacie. Ponadto do dyspozycji są adaptery telefoniczne i adaptery telewizyjne, które łączą aparat słuchowy z telefonem stacjonarnym lub telewizorem.

Czy aparat słuchowy z Bluetooth zawsze jest dobrym rozwiązaniem?

Chyba nie ma przypadku, w którym ze 100% pewnością można byłoby powiedzieć, że technologia Bluetooth w aparacie słuchowym jest niepotrzebna. Zrezygnować z niej jednak można w aparatach zausznych, które są bardzo proste w obsłudze. Warto jednak pamiętać, że bez Bluetooth znacznie trudniejsze jest m.in. rozmawianie przez telefon komórkowy. To bardzo ważne przede wszystkim w przypadku kierowców. W czasie jazdy samochodem aparat słuchowy, który można wykorzystać do rozmawiania przez telefon jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki nowoczesnemu aparatowi słuchowemu z funkcją Bluetooth można zrezygnować już z klasycznego zestawu słuchawkowego.

W przypadku aparatów słuchowych bez funkcji Bluetooth nie można liczyć na wykorzystanie wielu dodatkowych funkcjonalności, które mają nowoczesne modele aparatów.  Wprawdzie obecnie wysokiej jakości aparaty słuchowe są dość drogie, ale ich koszt przynajmniej częściowo pokrywa dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku osób, które mają grupę inwalidzką czy orzeczenie o niepełnosprawności dochodzą jeszcze środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Funkcja Bluetooth obecna w nowoczesnych aparatach słuchowych z pewnością znacznie zwiększa ich funkcjonalność, a przy okazji ułatwia ich obsługę. To doskonałe rozwiązanie dla kierowców oraz osób, które na co dzień sporo czasu spędzają na rozmowach telefonicznych czy często słuchają muzyki.

Inspirowane: Strefasluchu.pl – badania słuchu

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *