Type to search

Grudzień w ogrodzie, czyli ostatnie prace porządkowe

Dom Zakupy i biznes

Grudzień to dla roślin czas odpoczynku. Nie oznacza to jednak, że można zapomnieć o pracach ogrodowych. Wręcz przeciwnie! Grabie do liści czy funkcjonalna motyka będą niezbędne, aby zadbać o miły dla oka zielony zakątek. Sprawdzi się również sekator oraz wiele innych pomocnych narzędzi.

Okrycie wrażliwych roślin

Jeżeli w listopadzie rośliny nie wymagały okrycia, grudniowe temperatury najprawdopodobniej sprawią, że zajdzie taka konieczność. To idealny moment, aby ochronić ogród przed nadchodzącym mrozem. W przypadku braku odpowiednich materiałów do okrywania roślin wystarczy udać się do dobrego sklepu ogrodniczego.

Ponadto za pomocą motyki można usunąć pozostałe chwasty, a następnie ocieplić korzenie, usypując kopczyki z igliwia czy kory. W tym celu pomocne będą niezastąpione grabie do liści. Natomiast gałęzie drzew możesz owinąć agrowłókniną.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jeżeli pogoda na to pozwala, można sięgnąć po sekator i zająć się podcinaniem drzew i krzewów oraz usunięciem dzikich odrostów drzew owocowych. Pod koniec miesiąca warto również rozpocząć proces bielenia, który ochroni korę przed pęknięciami spowodowanymi mrozem.

Ponadto warto rozrzucić kompost bądź obornik na grządkach oraz je przekopać. Przy spulchnianiu gleby również przyda się praktyczna motyka, która zapewni komfortową pracę.

Porządki w drewutni

W wielu ogrodach znajdują się drewutnie, a koniec jesieni i początek zimy to idealna pora, aby rozpocząć ogrzewanie mieszkania. Wysokiej jakości siekiera oraz odpowiedni brzeszczot do drewna pozwolą perfekcyjnie przygotować się na chłodne dni i zadbać o ciepło domowego ogniska.

Siekierą można rąbać duże kawałki i poukładać je, aby przygotować się do palenia. Jeżeli zabraknie rozpałki, wystarczy przy pomocy brzeszczota do drewna przygotować ją samemu i uzyskać niewielkie fragmenty, które przy rozpalaniu ognia sprawdzą się wręcz perfekcyjnie.

Należy pamiętać, żeby pozostawić korę, gdyż jest to doskonały materiał do ściółkowania. Warto więc sięgnąć po grabie do liści i przygotować odpowiednią ilość.

Zadbaj o rośliny zimozielone

Jeśli zimą spadnie śnieg, nadal podlewanie roślin zimozielonych będzie konieczne. Należy pamiętać, że wyparowują one wodę, którą regularnie trzeba uzupełniać. Nie podlewa się jednak roślin podczas panowania bardzo niskich temperatur, gdyż wtedy łatwo o uszkodzenia.

Przy codziennej pielęgnacji pomocne będą ptaki, które walczą ze szkodnikami. Warto wykonać im karmnik za pomocą przy pomocy kilku desek i brzeszczota do drewna.

Konserwacja i przechowywanie narzędzi

Po wykonaniu niezbędnych prac w ogrodzie należy zadbać o właściwą konserwację oraz przechowywanie narzędzi. Dobrą praktyką będzie np. wyczyszczenie sekatora wrzątkiem lub spirytusem, co pozwoli pozbyć się bakterii. To samo można zrobić z innymi narzędziami. Należy jednak pamiętać, że niebezpieczne elementy (np. siekierę) trzeba przechowywać poza zasięgiem dzieci. Dzięki temu zabawa w ogrodzie będzie bezpieczna.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *