Type to search

Dobór ziaren kukurydzy na kiszonkę – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zakupy i biznes

Współcześnie kukurydza stanowi podstawę żywienia zwierząt gospodarskich. Zwłaszcza w przypadku bydła mlecznego. Do żywienia wykorzystuje się same ziarna, ale również kiszonki. Dobra odmiana kukurydzy na kiszonkę sprawi, że baza żywieniowa dla inwentarza zostanie zabezpieczona. Czym kierować się, wybierając odmiany kukurydzy na kiszonkę? Na co zwracać uwagę, by wybierać najlepsze nasiona kukurydzy na kiszonkę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule!

Kukurydza na kiszonki

Nie ulega wątpliwości, że w produkcji kiszonek najlepiej sprawdzają się mieszańcowe odmiany kukurydzy. Odmiana mieszańcowa to pokolenie, które powstało z naturalnego krzyżowania dwóch linii rodzicielskich. Są one dobierane w taki sposób, by powstająca z krzyżówki odmiana była bardziej odporna na czynniki środowiskowe (susza, niskie temperatury, gwałtowne ulewy etc.). Krzyżówki to idealne odmiany kukurydzy na kiszonkę. Szybko rosną, a ich plonowanie jest o kilkadziesiąt procent wyższe niż to, które mają linie rodzicielskie.

Kukurydza na kiszonkę powinna mieć:

  • wysoki udział procentowy suchej masy w ogólnym plonie;
  • duży udział kolb w masie;
  • szkliste ziarno typu flint (ewentualnie pośredniego między flint a dent);
  • wysoką strawność części zielonych (łodygi, liście);
  • wysoką wartość parametru stay green (cecha utrzymująca zieloność liści i łodyg w okresie dojrzewania).

Warto wiedzieć, że odmiany wczesne kukurydzy dadzą mniejszy plon. Dzieje się tak dlatego, że mają krótszy czas na wzrost, a potencjalny plon może przez to zostać w części stracony. Późne, ale niedostosowane do określonego regionu odmiany, dadzą zaś bardziej wilgotny plon w przypadku ziaren. Będą też opóźnione w rozwoju technologicznym, a to z kolei przełoży się na gorszą jakość kiszonki, która powstanie z tego typu odmian.

Wydajna hodowla bydła mlecznego wymaga używania kiszonek z odmian o wysokich plonach ziarna i wczesności, która zapewnia osiągnięcie przez tę odmianę pełnej dojrzałości w momencie zbierania plonów. Gospodarstwa, w których kiszonka pełni rolę paszy objętościowej, powinny być „zasilane” kiszonkami z odmian o wysokim parametrze plonu ziarna i wysokim ogólnym plonie suchej masy. Podczas zbiorów ziarna takich odmian powinny być w już w fazie późnowoskowej.

Którą odmianę wybrać?

Podczas wybierania odpowiedniej odmiany kukurydzy na kiszonkę warto zdawać się na dystrybutorów, którzy oferują odmiany kiszonkowe właśnie. Należy również wziąć pod uwagę parametr wymienione w poprzedniej części tekstu, by odmiana została efektywnie dopasowana do długości sezonu wegetacyjnego panującego w danym regionie i by dała odpowiedni poziom dojrzałości ziarna i wysoką biomasę.

Wybór kukurydzy na kiszonkę – zrób to mądrze

Wybór odpowiedniej odmiany kukurydzy, która później zostanie przetworzona na kiszonkę, nie jest wcale trudny. Wystarczy mieć na uwadze wskazówki zawarte w powyższym artykule, by dokonać właściwego wyboru, który zaowocuje w przyszłości!

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *