Rosnąca świadomość konsumentów oraz głośno wyrażany sprzeciw dotyczący stosowania antybiotyków stymulujących wzrost w żywieniu zwierząt, doprowadził w 2006 roku do zakazu ich stosowania w hodowlach na terenie Unii Europejskiej. Nowe przepisy, a także rosnące ryzyko wzrostu zachorowalności zwierząt hodowlanych sprawiły, że hodowcy zaczęli włączać do diety zwierząt kwasy organiczne oraz zakwaszacze do pasz. Jaka jest ich rola i dlaczego warto stosować te środki?
Zakwaszacze do pasz stanowią obecnie fundament w żywieniu trzody chlewnej oraz drobiu i występują w formie stałego pokarmu, a także jako dodatki do wody. Stosowanie odpowiednich środków odżywczych dla zwierząt hodowlanych wpływa nie tylko na ich prawidłowy rozwój, ale ma także duże znaczenie w minimalizowaniu występowania chorób. Główną rolą, jaką pełnią zakwaszacze do pasz, jest obniżenie poziomu pH w organizmach zwierząt, dzięki czemu drobnoustroje i patogeny mają ograniczone warunki rozwoju w układzie pokarmowym.
Dodatki do pasz dla trzody chlewnej
Jest to szczególnie istotne w przypadku osobników młodych, gdyż ich organizm ciągle się rozwija, a nie wykształcony w pełni układ immunologiczny wymaga odpowiedniej suplementacji. Produkowane dzisiaj zakwaszacze do pasz dla świń w kompleksowy sposób chronią i zapewniają trzodzie chlewnej dostęp do wielu składników odżywczych, które jeszcze na początku lat 90-tych pozyskiwane były z serwatek czy kiszonek. Popularność stosowania zakwaszaczy wynika z faktu, że są one wzbogacone o wiele składników, m.in. :
- enzymy;
- plazmę krwi;
- probiotyki, prebiotyki i synbiotyki.
Bardzo istotne są także przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne właściwości takich dodatków do pasz. Prócz obniżenia poziomu pH, zakwaszacze wpływają na poprawienie funkcjonowania układu trawiennego u trzody chlewnej, a także na poziom spożycia paszy. Ma to związek ze zwiększeniem jej smakowitości, co przekłada się bezpośrednio na jej większe spożycie – gwarantuje to szybszy wzrost i prawidłowy rozwój prosiąt.
Dodatki żywieniowe w hodowli drobiu
Dodatki w postaci zakwaszaczy wykorzystuje się także w hodowli drobiu. Wpływają one na trawienie białek, a zawarty w dodatkach do pasz kwas fosforowy ułatwia przyswajanie witamin oraz soli mineralnych. Zakwaszacze do paszy dla drobiu, dzięki obecności kwasów organicznych, które chronią przed rozwojem pleśni, mogą być również dłużej przechowywane. Warto także pamiętać, że zakwaszenie wody, którą piją ptaki, wpływa znacząco na jej stan higieny.
Które z kwasów wykorzystywane są najczęściej jako składniki zakwaszaczy do pasz? Są to m.in.:
- kwas mrówkowy (właściwości bakteriobójcze);
- kwas mlekowy (zapobiega stanom zapalnym układu pokarmowego);
- kwas fosforowy (pobudza apetyt);
- kwas jabłkowy (poprawia smak paszy).
Włączenie zakwaszaczy paszy do żywienia zwierząt hodowlanych wpływa przede wszystkim na ich prawidłowy wzrost. Dzięki składowi bogatemu w witaminy i minerały, minimalizuje ryzyko występowania chorób. Dostarcza nie tylko niezbędnych składników odżywczych młodym osobnikom, ale w równym stopniu zapewnia utrzymanie ogółu hodowli w jak najlepszej kondycji, co w dłuższej perspektywie pozwoli uzyskać satysfakcjonujące rezultaty ekonomiczne.