Wiele dzieci od najmłodszych lat marzy, aby zostać sportowcem, pobijać rekordy, zdobywać puchary i medale. Chłopcy najczęściej preferują piłkę nożną i w znanych piłkarzach upatrują swoich idoli. Dobrze jest podtrzymywać pasję swojej pociechy do sportu i motywować ją do dalszej ciężkiej pracy.
Korzyści wypływające z uprawiania sportu
Sport uczy kultury osobistej. Jest to także doskonała szkoła charakteru. Dzięki uprawianiu różnych dyscyplin dzieci nie tylko ćwiczą mięśnie i aktywnie spędzają czas, ale też uczą się zdrowej rywalizacji, a co za tym idzie zaznajamiają się zarówno z wygraną, jak i porażką oraz sprawiedliwymi zasadami. Sport, zwłaszcza drużynowy, uczy też współpracy i odpowiedzialności za inne osoby, pozwala trenować umiejętności komunikacyjne i wpaja, że zarówno na boisku, jak i w życiu trzeba przestrzegać określonych zasad. Uprawianie równych dyscyplin sportowych to ciężka praca, dzięki czemu dziecko już od samego początku zauważa, że aby osiągnąć sukces, trzeba cierpliwości, konsekwencji i wielu wyrzeczeń. Wśród zalet można wymienić także nabywanie umiejętności zarządzania. Maluch wie, że na treningi trzeba chodzić kilka razy w tygodniu i zajmują one sporo czasu, dlatego należy popisać się właściwą organizacją, aby pogodzić je ze szkołą, domowymi obowiązkami i przyjemnościami. Wyżej wymienione zalety świadczą o tym, że bez wątpienia warto namawiać swoje dziecko do uprawiania sportu.
Początki przygód z piłką nożną
Jeżeli dziecko interesuje się piłką nożną i chce ją trenować, warto zdecydować się na zapisanie go do wybranej szkółki piłkarskiej najlepiej w wieku 5, 6 lat. Można zorientować się, czy przy szkole funkcjonuje drużyna piłkarska, i czy jest możliwość włączenia dziecka w treningi. Dla małych dzieci jest to najlepsze wyjście, ponieważ oswajając się ze szkołą i nowym otoczeniem, oswoi się też z klubem sportowym – czyli można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, a co za tym idzie ograniczyć stres i zdenerwowanie. Treningi odbywające się w szkole, po lekcjach nie wymagają dodatkowego odwożenia, co pozwala zaoszczędzić czas.
W późniejszym czasie warto rozejrzeć się za klubami piłkarskimi oferującymi szersze perspektywy i bardziej profesjonalne treningi. Przy wyborze najlepiej zwrócić uwagę, czy dany młodzieżowy klub sportowy ma na sowim koncie jakieś znaczące sukcesy, oraz gdzie i jak często odbywają się treningi.. Istotną kwestią są też trenerzy zatrudnieni w szkółce, ich umiejętności, kwalifikacje i podejście do zawodników. Nie można dopuścić do sytuacji, w której trener zamiast wspierać i pozytywnie motywować młodego piłkarza, będzie wywierać na nim zbyt dużą presję, a tym samym zniechęci do dalszego uprawiania sportu.
Szanujące się młodzieżowe kluby sportowe powinny zapewnić darmowy trening wstępny, na którym zawodnik jak i jego rodzice, będą mogli zapoznać się z systemem treningowym, poznać trenerów i sztab szkoleniowy oraz specyfikę działania klubu. Będą mogli też uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania i na tej podstawie podjąć decyzję o ewentualnej dalszej współpracy.
Bez wątpienia uprawianie sportu niesie za sobą same korzyści już od najmłodszych lat. Warto wspierać dziecko i motywować je do dalszej pracy, a także umożliwić mu profesjonalne treningi w lokalnym klubie, aby odnosiło sukcesy i rozwijało swoje umiejętności, a z pewnością cierpliwość, konsekwencja i ciężka praca przynoszą rezultaty w przyszłości.