Type to search

Złączki rurowe HoMatic – co warto wiedzieć o ich właściwościach i zastosowaniu?

Technologie

Złączka HoMatic: co to takiego? Jak można je scharakteryzować? Jakimi parametrami się odznaczają? Kiedy i gdzie się je stosuje i w jaki sposób działają? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Złączki HoMatic: co to takiego?

Złączki zaciskowe HoMatic są elementami sterowanymi ciśnieniem znajdującym się w układach automatyki typu przemysłowego oraz urządzeniach, które są wykorzystywane do przesyłania substancji ciekłych oraz sypkich. Zazwyczaj spotyka się je w układach, których zadaniem jest odpylanie lub odpowietrzanie. Złączki HoMatic są bardzo proste w swojej konstrukcji, ale jednocześnie niezwykle trwałe i wytrzymałe, dlatego tak wiele branż przemysłowych korzysta z nich na tak dużą skalę.

 Charakterystyka: cechy złączek HoMatic

Do jednej z największych zalet tych złączek należy oczywiście ich budowa, która sprawia, że są tak niezawodne. Są więc wykorzystywane w trudno dostępnych miejscach i potrafią pozostawać bezawaryjnymi przez bardzo długi czas. Każda złączka zaciskowa stworzona jest z obudowy oraz tak zwanego układu współosiowego. Złączki HoMatic są pozbawione napędów, przez co ich konstruowanie jest ułatwione, a także elementów, które w znaczącym stopniu mogłyby wpłynąć na obniżenie szybkości i efektywności przepływu materiałów i substancji ciekłych.

Z tego powodu złączki HoMatic świetnie sprawdzają się w transporcie płynów i zawiesin. Budowa złączki nie pozwala na występowanie zastojów, zwężeń czy zatkanych miejsc, natomiast tuleje złączek są bardzo żywotne i wytrzymałe i bardzo rzadko ulegają uszkodzeniom.

Jak to działa?

Otoczona sprężonym powietrzem tuleja znajdująca się wewnątrz obudowy poddaje się działaniu powietrza. Powietrze sprawia zaś, że tuleja przybiera kształt owalny, a element ulega szczelnemu zaciśnięciu przy jednoczesnym zamknięciu zaworu. Złączka otwiera się wtedy, kiedy sprężone powietrze zostanie spuszczone. Wtedy tuleja wraca do swojego pierwotnego kształtu, otwierając złączkę.

Szczelne zamykanie złączki przez powietrze odbywa się wtedy, kiedy ma ono ciśnienie wahające się w przedziale od 2 do 2,5 bara. Gdy złączki stosowane są w rurociągach, ich maksymalne ciśnienie powinno wynosić 4 bary. Jeśli ta zasada zostanie złamana (czyli ciśnienie będzie wyższe), wtedy złączki mogą zostać wyeksploatowane szybciej lub nawet ulec awarii.

HoMatic: rodzaje

Złączki mają różne średnice, a zakres wartości średnic wynosi od 1/8′ do 3′. Złączki są gwintowane w seriach:

  • 00,
  • 10,
  • 20,
  • 30,
  • 40,
  • 60,
  • 70,
  • 80.

Na rynku można również znaleźć złączki kołnierzowe. Są to złączki z serii 41 (od DN 50 do DN 150). Pierwsze złączki wytwarza się z materiału polioksymetylenowego (w skrócie POM), z aluminium bądź stali nierdzewnej. Drugi rodzaj złączek występuje pod postacią stopu aluminium. Tuleja pełni funkcję wzmocnionego rękawa stworzonego z kilku warstw, by jej trwałość była jak najwyższa. W środku tulei (styka się ono z przenoszonym materiałem) wszystko stworzone jest z kauczuku naturalnego, NRL, EPDM, NR, NRLH lub gumy nitrylowej NBR. Czasem wykorzystuje się także FPM, CR oraz CSM.

Podsumowanie

Ktoś, kto decyduje się na złączki zaciskowe HoMatic, może być spokojny o ich trwałość i żywotność, ponieważ ten rodzaj złączek jest rozwiązaniem na bardzo długi i bezawaryjny czas. Złączki HoMatic to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw rolnych, fabryk produkujących materiały syntetyczne czy firm budowlanych!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *