Type to search

Wszystko o linach stalowych

Technologie

Liny stalowe wykorzystywane są obecnie dosyć powszechnie w otaczającym nas świecie. I chociaż mają one szerokie zastosowanie, to jednak najczęściej znajdują swoje miejsce w przemyśle ciężkim. Czym są liny stalowe i w jaki sposób są one zbudowane? Między innymi o tym piszemy w naszym artykule.

Co to są liny stalowe?

Zanim przejdziemy do konkretnej charakterystyki technicznej dotyczącej lin stalowych, to najpierw wyjaśnijmy pokrótce, czym one tak naprawdę są. Trudno przecież przejść do dalszych rozważań nie znając uprzednio ich właściwości i konkretnych cech. Otóż liny stalowe nazywane są inaczej stalówkami. Ich nazwa pochodzi oczywiście od materiału wykonania, którymi są ocynkowane stalowe druty lub takie ze stali nierdzewnej. W gamie tych produktów najczęściej możemy spotkać liny stalowe składające się z 6 lub więcej pokrętek skonstruowanych z licznych i bardzo cienkich drucików, które okręca się wokół rdzenia.

Budowa lin stalowych

Patrząc na budowę liny stalowej, można domniemywać, iż jest ona dosyć skomplikowana. Tymczasem niekoniecznie tak właśnie jest. Z pewnością warto wiedzieć, że budowa każdej splotki znajdującej się w linie stalowej jest uzależniona od konkretnego wzoru liny. Oznacza to zatem, że tak samo jak ona składa się z oplecionymi poszczególnymi drutami rdzenia, który w ten sposób tworzy splotki. Jeśli chodzi o podział lin stalowych, to dokonuje się go ze względu na kilka czynników. Podstawowy obejmuje liny stalowe dwuskrętne oraz liny stalowe strunowe. W skład pierwszej grupy wchodzą liny współzwite i liny przeciwzwite. Jak je od siebie odróżnić? Otóż najprościej rzecz ujmując, w linach współzwitych druty są zawijane w identycznym kierunku co żyły. Dzięki temu cechują się większą wytrzymałością na zużycie i są bardziej elastyczne. Niestety ich wadą jest tendencja do samorozwijania się, co może przeszkadzać zwłaszcza w czasie niektórych prac. Liny przeciwzwite są z kolei ich przeciwieństwem, gdyż tutaj druty w żyłach są zwite w odwrotnym kierunku niż żyły. W ten sposób znacząco ograniczona jest ich tendencja do samorozwijania się, lecz w zamian należy liczyć się ze zwiększoną sztywnością. Na koniec zaznaczmy jeszcze, że drugi typ, czyli liny stalowe strunowe skręca się z pojedynczych drutów. Tutaj za pomocą wykonywanych na stalówkach splotów można np. dokonać łączenia ze sobą lin.

Cechy lin stalowych

Najistotniejszym zadaniem, które stawia się przed wszystkimi linami, jest oczywiście wysoka wytrzymałość. Często bowiem muszą one utrzymywać na wysokości nawet bardzo ciężkie obiekty, jak np. banery reklamowe. Jak łatwo się domyśleć na tę wartość wpływa bardzo wiele czynników, do których należą materiał wykonania liny, jej rodzaj czy też dodatkowe pokrycia. Z tego powodu dobranie liny stalowej konkretnie dopasowanej do danych potrzeb jest absolutną koniecznością. W jaki sposób to zbadać? Tutaj najlepiej zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rodzajów. Takie liny stalowe ocynkowane na przykład cechują się dużą odpornością na padający deszcz, śnieg czy też promienie słoneczne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *