Type to search

Szlifowanie i polerowanie detali po gięciu i spawaniu – jak zwiększyć dokładność obróbki powierzchni?

Technologie

W celu uzyskania pożądanego kształtu niektóre elementy metalowe poddaje się obróbce gięcia lub spawania. Są to jednak procesy, które wpływają na kształt i jakość powierzchni detalu. Aby przywrócić pożądane cechy, należy dokonać dodatkowych operacji technologicznych, jak szlifowanie oraz polerowanie.

Gięcie i spawanie detali

W czasie gięcia powierzchnia detalu ulega niewielkim deformacjom i odkształceniom. Powoduje to zmianę parametrów powierzchni, w szczególności chropowatości. Natomiast w przypadku spawania powstaje pewien naddatek materiału, który należy usunąć. Aby powierzchnia spoiny oraz spawanego elementu miała takie same parametry, należy całość poddać szlifowaniu, względnie polerowaniu. Dzięki temu pozostały naddatek zostanie usunięty, a chropowatość będzie podobna lub taka sama na obu powierzchniach.

Jak uzyskać pożądaną dokładność? Szlifowanie i polerowanie

Zarówno szlifowanie, jak i polerowanie jest obróbką powierzchniową. W procesach tych do zbierania niewielkich warstw obrabianego materiału wykorzystuje się najczęściej materiał ścierny. W szlifowaniu wykorzystuje się grubsze ziarna ścierne. Taka operacja pozwala uzyskiwać bardzo duże dokładności wymiarowe detali. Natomiast polerowanie, jako obróbkę wykończeniową, wykorzystuje się do nadania powierzchni odpowiedniej chropowatości. W zależności od rodzaju elementu, można wykorzystać różne maszyny szlifujące i polerujące.

Maszyny do części płaskich i blach

W przypadku płaskich elementów o dużych powierzchniach istotna jest zakres pracy. Przykładowo maszyny Autopulit serii CDA posiadają stoły o szerokości nawet 12 000 mm. Prosty kształt powierzchni ułatwia uzyskiwanie efektu lustra. Polerowanie takich detali jest stosunkowo proste, ponieważ głowica porusza się tylko po jednej powierzchni.

Maszyny do rur

Spawaniu często poddaje się elementy okrągłe, typu rury. Są to elementy, który wymagają innego podejścia do procesu polerowania. Stosuje się tu maszyny Autopulit  typu CT. Głowice pracują promieniowo, wykorzystując okrągły kształt rury. Zakres średnic dla tego typu maszyn wynosi od 6 do 300 mm. Jest to duże ułatwienie pracy w porównaniu do standardowych, uniwersalnych maszyn polerujących.

Maszyny do zbiorników

Istnieją też urządzenia przystosowane do bardziej skomplikowanych detali. Przykładem może być Autopulit Torpero, który radzi sobie z gratowaniem, szlifowaniem oraz polerowaniem zbiorników i dennic. Obrabiany element kładzie się na obrotowym stole lub kolumnie, natomiast głowica pracuje z boku i porusza się z dołu do góry oraz wzdłużnie. Dzięki temu bez problemu można szlifować i polerować bardziej nietypowe elementy o zmiennej średnicy i długości.

Maszyny do elementów przestrzennych

W przypadku nietypowych detali o nieregularnych kształtach i geometrii nie można wykorzystać żadnej z powyższych maszyn. Jednak istnieją bardziej złożone i zautomatyzowane urządzenia, jak na przykład Autopulit HP, HD lub zrobotyzowane stanowiska. Są to wieloosiowe maszyny do polerowania i gratowania, posiadające sterowanie CNC. Potrafią poradzić sobie z najbardziej skomplikowanymi przestrzennie elementami, zachowując dużą precyzję i dokładność obróbki.

Z dbałości o jakość

Wykonując dany detal najważniejsza powinna być jego jakość, dostosowana do przeznaczenia. W wielu przypadkach potrzebna jest bardzo duża dokładność, jaką zapewnić mogą tylko specjalistyczne maszyny. Pozwalają one sprostać największym wymaganiom, a jednocześnie przyśpieszyć i zautomatyzować produkcję.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *