Podstawowe błędy w projektowaniu instalacji sprężonego powietrza są problemem dla wielu przedsiębiorców, którzy są niezadowoleni z działania posiadanego przez siebie parku maszynowego. Warto bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu, gdyż właściwe zaprojektowanie instalacji sprężonego powietrza nie jest zadaniem łatwym i wymaga dokładnej analizy.
Odpowiedni projekt instalacji sprężonego powietrza a przepustowość
Zaprojektowanie instalacji sprężonego powietrza, głównie dla osób wykonujących projekty instalacji wentylacji czy wodociągów, może nastręczać duże trudności, bowiem w praktyce działanie to okazuje się, nie tylko czasochłonne, ale także niosące za sobą ryzyko popełniania wielu istotnych błędów. Przedsiębiorcy, którzy są niezadowoleni z ilości wytwarzanego sprężonego powietrza z kompresorów przemysłowych, często obwiniają za to sprzęt, który aktualnie posiadają.
Nie zawsze jednak sprężarki i ich parametry techniczne czy też moc działania odpowiadają za małą ilość wyprodukowanego sprężonego powietrza. W trakcie projektowania instalacji sprężonego powietrza należy zwrócić uwagę na jak najlepsze przygotowanie sprężarkowni, a także prawidłowe podłączenie kompresorów przemysłowych z urządzeniami służącymi do uzdatniania sprężonego powietrza. Warto także sprawdzić czy kompresor, który jest ulokowany daleko od ostatniego punktu odbioru, nie powoduje zaburzenia w sprawnej dostawie powietrza. W wielu instalacjach, w których zwiększyła się ilość punktów odbioru, sprężarka nie jest w stanie zaspokoić w 100% zapotrzebowania na ilość wytwarzanego sprężonego powietrza, gdyż źle zaprojektowana instalacja nie posiada odpowiedniej przepustowości.
Oddalone od siebie punkty odbioru – konsekwencje dla wydajności całej instalacji sprężonego powietrza
Oddalone od siebie punkty odbioru w czasie pracy wszystkich urządzeń w sprężarkowni, powodują wytwarzanie zbyt małej ilości sprężonego powietrza dla firm i zakładów produkcyjnych. W tym przypadku rozwiązaniem może być zwiększenie średnicy instalacji. Jednakże działanie to powinno być wykonane bardzo rzetelnie i szczegółowo, ponieważ, jeśli występują w niej nieszczelności i niedociągnięcia w budowie, wówczas oczekiwany rezultat będzie odwrotny do zamierzonego i zamiast zaspokoić w 100% zapotrzebowanie na ilość wytwarzanego sprężonego powietrza, wszystkie urządzenia znajdujące się w sprężarkowni, w dalszym ciągu będą nie wystarczały do zaspokojenia potrzeb firmy. W tym miejscu warto dodać, że średnica głównego rurociągu od zbiornika do ostatniego punktu odbioru powinna posiadać te same wymiary. Jedynie zejście z głównego rurociągu do tak zwanych punktów odbioru musi być zredukowane do określonego, wymaganego przepływu.
Nieodpowiednia średnica rur oraz materiały, które powodują m.in. szybsze korodowanie instalacji
W prostym rachunku matematycznym, jeśli punkt odbioru ma rurkę o średnicy 20 mm, to poprowadzenie jej przez 50m do zbiornika, spowoduje problemy z brakiem dostaw sprężonego powietrza. W takich wypadkach zazwyczaj przedsiębiorstwo uważa, iż posiada wadliwy kompresor przemysłowy, który należy poddać generalnym remontom lub też całkowitej wymianie. Wiele osób prowadzących działalność, do której wykorzystuje się sprężone powietrze, jest również wprowadzanych w błąd, ponieważ wadliwe wykonanie instalacji sprężonego powietrza często jest kamuflowane tym, iż to właśnie kompresor przemysłowy odpowiada za braki dostaw sprężonego powietrza.
Kolejnym błędem w budowaniu instalacji sprężonego powietrza jest tworzenie jej z materiałów, które nie są przystosowane do tego celu. Należy budować instalacje sprężonego powietrza tylko i wyłącznie wykorzystując do tego celu materiały, które sprawdzą się w sprężarkowniach. Można tutaj polecić aluminium bądź też produkty oferowane przez renomowane firmy, zajmujące się budową instalacji sprężonego powietrza. Warto jest zaufać tylko tym specjalistom, którzy zapewniają, iż opracowany i stworzony przez nich projekt instalacji zapewnia jej maksymalną szczelność i podnosi efektywność jej działania.
Aby uniknąć kluczowych błędów w projektowaniu instalacji sprężonego powietrza należy zdecydować się na takie materiały użyte do jej budowy, które wyróżniają się szybkim montażem, odpowiednią liczbą akcesoriów, a także odpornością na korodowanie.
Źródło: Almig Kompressoren Polska – sprężarki śrubowe bezolejowe