Type to search

Na co zwrócić uwagę, jeżeli zależy Ci na kupnie wydajnego notebooka?

Technologie

Wydajny notebook ułatwia pracę, granie i sprawdza się przy oglądaniu filmów, a nawet przy bardziej specjalistycznej obróbce danych. Na co zwrócić uwagę przy inwestycji w komputer przenośny?

Płynność działania aplikacji, w tym gier komputerowych

Branża gier komputerowych bazuje najczęściej na wzorcowych konfiguracjach sprzętowych i nie wprowadza niesamowitych zmian jakościowych z generacji na generację, tylko uśrednia model optymalizacji rozgrywki. Dlaczego? Chodzi o to, żeby możliwie najwięcej graczy cieszyło się z nowego tytułu. Podobnie sprawa ma się z powszechnymi aplikacjami biurowymi, do obróbki wideo. Płynność aplikacji uzależnia wartość pamięci RAM i najczęściej pojemny dysk SSD. Wydajny notebook to w założeniu minimum 32 GB RAM, a najlepiej 64 i to DDR4.

Chłodzenie – długoterminowy wpływ na wydajność

Chłodzenie to niedoceniana wartość przed wyborem laptopa, a niektóre marki specjalizują się szczególnie w tym obszarze, chociażby Dell z modelem XPS 9500 i7/16GB/512GB. Notebooki z tej serii słyną z utrzymywania prawidłowej temperatury nawet przy prowadzeniu skomplikowanych obliczeń. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed ekranem docenisz technologię ograniczającą emisję światła niebieskiego wpływającego negatywnie na cykl dobowy. Dobre chłodzenie zwiększa żywotność komputera przenośnego, ale ułatwia też zwykłe użytkowanie, czy to na kolanach, czy plastikowych podstawkach.

Bateria, czyli mobilność, nawet w krytycznych warunkach

Coraz więcej laptopów wyróżnia się technologiami szybkiego ładowania, co pozwala na podbicie energii do 35-40% i częściowe uniezależnienie od sieci w krytycznych warunkach. Dobra bateria przekłada się na mobilność i bezpośrednio na wydajność pracy. Pojemność to kluczowa wartość do analizy przed zakupem. Żywotność baterii ograniczają niektóre funkcje laptopów, chociażby podświetlania klawiatura.

Znaczenie interfejsów dla komfortu pracy z laptopem

Im więcej interfejsów (portów), w tym USB, Bluetooth, tym lepiej dla użytkownika komputera przenośnego, ponieważ nigdy nie wiadomo, co się przyda i ułatwi realizację projektu, albo rozrywkę. Może przejdziesz na modem mobilny i podłączysz do ładowania czytnik książek elektronicznych? Postaraj się o to, aby dodatkowych interfejsów po prostu nie zabrakło wraz z rozwojem technologicznym.

Integracja systemu operacyjnego ułatwia życie

W wydajnym laptopie tuż po zakupie znajdziesz zintegrowany, zaktualizowany system operacyjny. To z reguły Windows 10 PRO lub Home z licencją na dany sprzęt. Budżetowe wersje wymagają przeprowadzenia samodzielnej instalacji, a to oczywiście strata czasu.

Co jeszcze wpływa na wydajność?

Ergonomiczna, wytrzymała konstrukcja i płaska klawiatura z płynnym skokiem. Dell coraz częściej w ultrabookach stosuje ekologiczne włókno węglowe. Dobry notebook posłuży użytkownikowi przez wiele generacji gier komputerowych, specjalistycznych aplikacji, a ze względu na dobre chłodzenie nie straci 100% wartości nawet po dłuższym czasie. To zatem ciekawa inwestycja podnosząca mobilność i komfort multimedialnej zabawy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *