Type to search

Lina stalowa czy syntetyczna – którą wybrać?

Technologie

W czasie różnego rodzaju ekstremalnych wypraw nie trudno o to, aby samochód lub inny pojazd ugrzązł w terenie. By móc poradzić sobie z tym problemem trzeba obrać odpowiednią strategię działania. Oprócz wyciągarki konieczne będzie także posiadanie odpowiedniej jakości liny. Tutaj jednak pojawia się naturalne pytanie o to, czy lepszym wyborem będzie lina stalowa, czy jednak ta wykonana z materiału sztucznego?

Lina stalowa i syntetyczna – wady i zalety

Na wstępie należy zaznaczyć, że zarówno liny stalowe, jak i liny syntetyczne cieszą się bardzo dużą popularnością wśród miłośników zmagań typu off-road. Niezawodny sprzęt to oczywiście podstawa podczas takich wypraw, dlatego warto poświęcić więcej uwagi właśnie wspomnianym linom. Jak łatwo się bowiem domyślić, zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj ma swoje wady i zalety. Z pewnością warto je poznać, gdyż dzięki temu będziemy mogli dokonać bardziej świadomego wyboru.

Lina syntetyczna

Liny syntetyczne wyróżniają się dużą miękkością, dzięki czemu nie kaleczą rąk w czasie napinania. Co ważne podkreślenia to też fakt, że taki sprzęt nie plącze się i nie zakleszcza. W przeciwieństwie do lin stalowych, tych syntetycznych nie trzeba też smarować olejem. Ta wspomniana miękkość niesie jednak ze sobą pewne wady, wśród których najistotniejszą jest większa podatność na zrywanie. Nawet przy średniej ciężkości prac jej żywotność może być dość ograniczona. Czy więc oznacza to, że nie warto się nimi interesować? Absolutnie nie, gdyż pamiętajmy, że nie każdy potrzebuje sprzętu do trudnych i wymagających zadań.

Lina stalowa

Liny stalowe są znacznie wytrzymalsze, niż ich syntetyczne odpowiedniki. Niestety za ich wytrzymałością idzie również zmniejszony komfort użytkowania oraz transportowania. Są one także znacząco cięższe, co może mieć spore znaczenie dla osób posiadających nieco mniej siły fizycznej. Na pewno jednak godnymi wyróżnienia cechami są tu odporność na przetarcia oraz wysokie temperatury. Ten ostatni atut pozwala użytkować liny ze stali bez obawy o jej stopienie. Nie wolno także zapominać o prawidłowej konserwacji takiego wyposażenia. Aby mogła ona właściwie spełniać swoje zadania, należy bowiem taką stalową linę regularnie smarować odpowiednim olejem.

Podsumowanie

To czy lepiej wybrać linę stalową, czy też syntetyczną zależeć będzie w dużej mierze od naszych potrzeb. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, w jakich warunkach i z jaką intensywnością będziemy używać danej liny. Gdy na przykład wiemy, że często będzie ona musiała pomagać nam w wyciąganiu auta z trudnego terenu, to niewątpliwie odmiana stalowa będzie korzystniejsza. Z natury jest ona o wiele wytrzymalsza i odporna na ciężkie użytkowanie. Gdy natomiast na pierwszym miejscu stawiamy wygodę użytkowania i nie udajemy się na ekstremalne wyprawy, to lina syntetyczna nada się wówczas lepiej. Oczywiście końcowy sukces będzie też zależeć od przygotowania technicznego naszego auta. Profesjonaliści przyznają, że w takich sytuacjach dosłownie każda śrubka ma znaczenie.

inspiracja: azmet.com.pl – śruby maszynowe

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *