Type to search

Jak dbać o posadzki żywiczne?

Technologie

Obecnie produkowane posadzki żywiczne charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia – przede wszystkim mechaniczne, ale dotyczy to również czynników chemicznych oraz ścierania. Jednak dla utrzymania ich w dobrej kondycji kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja powierzchni.
Podłogi wykonane z żywic posiadają różne typy powłok ochronnych, dlatego obecne są niewielkie różnice w zalecanych metodach ich czyszczenia i konserwacji, jednak podstawowe zasady zachowania powierzchni w czystości mają zastosowanie dla wszystkich typów posadzek i powłok.

Raz dziennie: zamiatanie

Każda często użytkowana powierzchnia po całym dniu pokryta jest kurzem oraz rozmaitymi zabrudzeniami. Należy mieć na uwadze, że szczególnie w przypadku obiektów przemysłowych zanieczyszczeniami mogą być rozmaite niebezpieczne substancje i pozostałości, rozlane środki chemiczne czy oleje i tłuszcze, opiłki metalu lub choćby zwykły piasek, który przez swoje właściwości ścierne może doprowadzić do powstania uszkodzeń mechanicznych. Dlatego codziennie po zakończeniu dnia roboczego należy podłogę dokładnie zamieść. Stanowi to absolutną podstawę pielęgnacji posadzki.

Ta sama zasada dotyczy różnych obiektów użyteczności publicznej – podłogi w nich są użytkowane intensywnie, przez wiele osób każdego dnia, dlatego mechaniczne czyszczenie powinno odbywać się każdego dnia.

Z uwagi na mniejsze natężenie ruchu i intensywność użytkowania podłogi w sferze prywatnej – na przykład w warunkach domowych – nie jest konieczne codzienne zamiatanie. Natomiast w przypadku podłogi domowej posadzka żywiczna będzie znosiła zanieczyszczenia lepiej niż wiele rodzajów tradycyjnych. Nie zmienia to faktu, że należy dbać o częste usuwanie zanieczyszczeń oraz kurzu.

Raz w tygodniu: mycie

Do mycia podłóg żywicznych, zarówno ręcznego jak i mechanicznego, stosuje się zazwyczaj standardowe preparaty dedykowane dla wodoodpornych powierzchni. Należy tylko zwracać uwagę, by środek myjący nie pozostawiał żadnych smug i zacieków oraz nadawał delikatny połysk czyszczonej podłodze.
Bezwzględnie nie należy stosować środków na bazie benzyny lub innych rozpuszczalników!

Okresowo: preparat konserwujący

Odpowiednie dla posadzek żywicznych preparaty konserwujące powinny zawierać w swoim składzie polimery oraz nanocząsteczki krzemu. Dzięki ich regularnemu stosowaniu brud osadza się na posadzce zauważalnie wolniej, łatwiej jest także ją umyć i utrzymać w czystości.

Usuwanie ubytków

Posadzki żywiczne charakteryzują się długą żywotnością, pod warunkiem przeprowadzania regularnych kontroli i usuwania miejscowych uszkodzeń. Dzięki temu w warstwę podposadzkową nie będzie wnikać woda oraz substancje chemiczne.

W celu usunięcia pęknięcia bądź rysy należy je naciąć za pomocą specjalnego frezu, a następnie wypełnić powstałe nacięcie elastyczną masą poliuretanową bądź żywicą. W przypadku znacznego zużycia powierzchni należy przeprowadzić renowację posadzki żywicznej. W procesie tym powierzchnia zostaje wyczyszczona i wyszlifowana. Kolejnym krokiem jest pokrycie jej nową warstwą żywicy. Dzięki takiej możliwości nie jest konieczne zrywania starej powierzchni.

Jakość na lata

Dobrze dobrane podłogi żywiczne, wykonane z materiałów wysokiej jakości, stanowią powierzchnie o wyjątkowej żywotności. Warunkiem jest pamiętanie o regularnych zabiegach konserwacyjnych, a przede wszystkim – bieżące usuwanie zanieczyszczeń. Nawet jeżeli nie ma wśród nich żrących substancji chemicznych, obecność piasku lub innych elementów ściernych zwiększa prawdopodobieństwo powstania uszkodzeń. Przy zachowaniu wyżej wymienionych metod podłogi pozostaną czyste i zadbane, a co za tym idzie – estetyczne i bezpieczne.

źródło: multi-floor.pl – posadzki epoksydowe

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *