Type to search

Serwis klimatyzacji samochodowej – jak przebiega?

Motoryzacja

Profesjonalna naprawa klimatyzacji to podstawowa usługa wszystkich warsztatów samochodowych, ale i tak wymaga inwestycji w efektywne narzędzia przystosowane do obsługi coraz nowszych systemów.

Zautomatyzowana diagnostyka sprawdza się najlepiej

Stacje do nabijania klimatyzacji rozwiązują większość problemów i najczęściej występują w bogatych zestawach z chemią i akcesoriami wspomagającymi prawidłową diagnostykę. Przy serwisowaniu klimatyzacji chodzi głównie o oczyszczenie, wypełnienie próżnią i ponowne nabicie właściwym czynnikiem. A zatem profesjonalna stacja do nabijania klimatyzacji powinna samodzielnie identyfikować czynnik występujący w układzie. Urządzenie można połączyć z bogatymi bazami danych przekazującymi informację o ilości czynnika, czy o wymaganiach w stosunku do oleju. Po zakończeniu prac dochodzi do wydruku raportu, który trafia bezpośrednio do klienta i umożliwia prawidłowe rozliczenie. Najważniejsze funkcje stacji to wytwarzanie próżni, wprowadzanie czynnika i oleju, a także potwierdzenie szczelności. Niektóre modele można przestawić w tryb ręczny dla uzyskania większej kontroli nad procesem.

Powiązanie technologii z dużymi umiejętnościami technicznymi warsztatu

Warsztat samochodowy powinien skupić się na obsłudze wszystkich rodzajów czynników chłodniczych spotykanych na rynku motoryzacyjnym, a to wymaga już pewnych nakładów finansowych. Stacje nie rozwiązują wszystkich problemów, ponieważ mechanik musi przeprowadzić diagnostykę usterek mechanicznych, powypadkowych i zastosować wyłącznie rekomendowaną chemię do klimatyzacji. Przy wykrywaniu nieszczelności pomaga w dalszym ciągu podstawowa lampa UV z dobrymi okularami ochronnymi. To można powiedzieć uzupełniające akcesoria do serwisowania klimatyzacji. Naprawa klimatyzacji wiąże się również z demontażem dławic, przewodów, innych wrażliwych elementów. Niektóre przewody trzeba spawać w celu przywrócenia systemu do pełnej sprawności. A zatem wyłącznie zautomatyzowana stacja nie wystarczy, ale klienta trzeba zapewnić o szczelności układu i o regeneracji podzespołów.

Wykrycie nieszczelności to absolutna podstawa

Serwis klimatyzacji w podstawowych krokach dotyczy podłączenia stacji obsługowej, analizy ciśnienia, oceny wentylatora i sprężarki. Częsty problem to nadmierne lub niewystarczające nasycenie czynnikiem chłodniczym, dlatego warsztat powinien inwestować w technologie wykrywające możliwie najwięcej nieprawidłowości. Jeżeli warsztat nie odkryje w porę nieszczelności w klimatyzacji straci prawdopodobnie klienta, albo zmusi go do szybkiego powrotu.

Stacja nie zastąpi wiedzy o budowie modułu klimatyzacji

Stacje do nabijania klimatyzacji nie wykonują całej pracy mechanika, ale raczej skracają pewne procesy diagnostyczne. W dalszym ciągu wiedza i umiejętności warsztatu dotyczące budowy systemu klimatyzacji odgrywają najważniejszą rolę w obsłudze klienta oraz przy wykrywaniu usterek mechanicznych, nieszczelności. Dobry sprzęt to jednak ponad połowa sukcesu przy realizacji serwisu.

inspiracja: opomax.com.pl – podnośniki kanałowe

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *