Type to search

Zmiany podczas ciąży – o czym należy pamiętać

Lifestyle Medycyna i zdrowie

Na każdym etapie swojego życia każda kobieta myśli o posiadaniu potomstwa. Jest to naturalny stan rzeczy. Gdy kobieta jest gotowa na powiększenie rodziny i jest to zgodne z oczekiwaniami jej partnera zaczyna starać się o potomstwo. Czasem udaje się to szybciej, czasem trzeba dłużej poczekać, a czasem nie jest to możliwe ze względów zdrowotnych.

Każda kobieta, która zajdzie w ciąże musi liczyć się z licznymi zmianami, które będą zachodziły w jej organizmie. Będzie się zmieniał tak samo jak i jej wygląd. W początkowej fazie, w pierwszym trymestrze bardzo wiele kobiet boryka się z porannymi mdłościami, wymiotami.

Przeszkadza im zach jedzenia oraz inne zapachy, ponieważ jej węch jest wtedy bardzo wyostrzony. Zapachy, które kiedyś był przyjemne stają się wręcz nie do wytrzymania co powoduje wymioty i nudności. Kobiety w tym czasie mogą mieć różne zachcianki. Są to zachcianki przeważnie związane z jedzeniem. Mają ochotę na takie potrawy, o których wcześniej nawet by nie pomyślały. Łączą ze sobą różne składniki, różne smaki, które na dobrą sprawę w ogóle do siebie nie pasują.

Kolejną zmianą, którą kobieta odczuwa podczas ciąży jest brak miesiączki. Jest to pierwsza oznaka zajścia w ciąże. Wiele kobiet cieszy się z tego powodu, że nie musi co miesiąc borykać się z krwawieniami miesięcznymi.

Innymi zmianami, które towarzyszą kobietą w trakcie ciąży są bóle kostne, stawowe, mięśniowe. Bardzo często puchną im kostki, łydki, nogi. Ciało kobiety ulega wielu zmianom. Brzuszek rośnie, zbędne kilogramy mogą także odkładać się na innych częściach ciała. Pojawiają się rozstępy, cellulit.

Nic nie jest jednak ważne gdy na świat przychodzi upragnione niemowlę. Wtedy wszystkie odczuwane wcześniej dolegliwości nie są już zauważalne. Najważniejsze jest, że dziecko się urodziło, że można je przytulić, nakarmić. Najważniejsze aby było zdrowe. Wszystko inne przestaje mieć znaczenie. Dziecko odmienia życie każdej kobiety. Kobiety są promienne, szczęśliwe. Cieszą się każdą wspólnie spędzoną chwilą z niemowlakiem. Ważne aby dobrze je karmić, przewijać, chodzić na bilanse. Dbać o to aby dziecku niczego nie brakowało i aby prawidłowo się rozwijało.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *