Type to search

Zamiast tradycyjnego wycisku wybierz skanowanie zębów

Lifestyle Medycyna i zdrowie

Obecnie dzięki wspomaganej komputerowo protetyce stomatologicznej możliwe jest wykonanie mostu czy też korony w krótkim czasie i w najnowocześniejszej technologii.

Technologię skanowania optycznego z zastosowaniem cyfrowego przetwarzania komputerowego wykorzystuje się w protetyce coraz częściej. Projektowanie uzupełnień protetycznych  wspomagane komputerowo to obecnie wciąż udoskonalana i rozwijana technologia. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych możliwe jest wykonanie przy wykorzystaniu takiej technologii uzupełnień stałych: mostów, koron, łączników, licówek czy uzupełnień typu inlay i onlay.

Skanowanie komputerowe zębów w protetyce stomatologicznej – jak to działa? 

Do jamy ustnej pacjenta stomatolog wprowadza skaner, który wygląda podobnie do powszechnie używanej kamery wewnątrzustnej. Wysokiej jakości urządzenie optyczne, które zostało umieszczone na końcówce skanera, wykonuje serie kilkuset zdjęć otoczenia przeznaczonego do odtwarzania zęba. Skaner umożliwia uzyskanie obrazu stanu naszego uzębienia w czasie rzeczywistym i w naturalnych kolorach – uzyskujemy trójwymiarowy obraz łuków zębowych, które zestawione są w zgryzie. Obraz taki jest ruchomy i umożliwia analizę i podjęcie decyzji co do wyboru metod leczenia.

Stomatolog wprowadza do właściwego programu dodatkowe dane: zaznacza obrys korony czy  ustawienie do sąsiednich zębów. Na podstawie takich informacji program projektuje kształt uzupełnienia w trójwymiarowej przestrzeni. Na koniec projekt jest jeszcze dopracowywany przez lekarza, niemniej program koryguje wszelkie pomyłki i sygnalizuje je lekarzowi. Jeżeli stomatolog lub technik protetyk jest doświadczony to może wykonać projekt w przeciągu kilkudziesięciu minut. Gotowy projekt jest wysyłany do frezarki numerycznej. Wybierany jest właściwy bloczek materiału, z którego wykonywane jest uzupełnienie, i umieszczany we frezarce. Precyzyjna frezarka wycina, jak również poleruje uzupełnienie np. koronę czy inlay. Jego kolor zostaje dopasowany do naturalnej barwy pozostałych zębów pacjenta lub też, jeśli jest taka potrzeba, to kolor jest zmieniany po to, aby uzyskać poprawę koloru zęba, który był przebarwiony.

Dużo większa trwałość uzupełnień 

Lekarz wykonujący projekt uzupełnienia przy pomocy programu komputerowego ma do dyspozycji o wiele więcej rodzajów materiałów niż w technice tradycyjnej. Istnieją już takie, które mogą być stosowane tylko w technice komputerowej. Bloczki, z których podczas frezowania powstają uzupełnienia, produkowane są na skalę przemysłową w odpowiednich warunkach, dlatego też cechuje je wysoka trwałość zwłaszcza w porównaniu z tymi, które wykonuje się ręcznie. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji bloczków jest dwukrzemian litu i tlenek cyrkonu.

Zalety skanowania cyfrowego 

W tradycyjnej technice najpierw należało wykonać wycisk, aby można było uzyskać negatyw zgryzu pacjenta. W laboratorium powstawał na jego podstawie odlew gipsowy. Dzięki niemu możliwe było wymodelowanie korony metalowej, na której w końcowym etapie umieszczana była porcelana. Praca ta wymagała dużej ilości czasu i współpracy wielu specjalistów. Na każdym etapie ktoś mógł popełnić błąd, na przykład dodając za dużo wody do odlewu gipsowego. Wysychający odlew chcąc nie chcąc kurczył się, dlatego mógł być nieprecyzyjnie dopasowany. Dzięki skanowaniu cyfrowemu możliwe jest pominięcie sporządzania odlewu gipsowego, co skraca czas wykonania. Ponadto technika projektowania komputerowego jest dużo bardziej precyzyjna, dlatego uzupełnienie protetyczne jest idealnie dopasowane. Jeżeli pacjent nie zgłasza konieczności wykonania jakiejkolwiek korekty, to całość pracy może zostać wykonana w dużo krótszym czasie niż w technice tradycyjnej i z dużo lepszym efektem klinicznym.

Skanowanie zębów w znaczący sposób podnosi komfort zabiegu dla pacjenta. Jest to metoda szczególnie polecana dla pacjentów wrażliwych. Nie ma konieczności wykonywania wycisków, co z pewnością nie jest przyjemne dla osoby zasiadającej na fotelu dentystycznym. Skanowanie jest ponadto metodą dużo bardziej precyzyjną, dlatego także leczenie przynosi lepsze efekty końcowe.

Inspirowane: Triodent.com.pl – implanty nobel biocare

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *