Zakrzepowe zapalenie żył polega na tworzeniu się w naczyniach krwionośnych zakrzepów, które utrudniają lub uniemożliwiają przepływ krwi. Do małego na początku zakrzepu na ścianie żyły, z czasem przykleja się coraz większa ilość skrzepliny. W zależności od tego, czy problem dotyczy żył głębokich, czy powierzchniowych, stwierdza się zakrzepicę żył głębokich lub zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych.
Zakrzepowe zapalenie żył – przyczyny
Do powstania zakrzepów dochodzi najczęściej w kończynach dolnych. Niestety wiele czynników sprzyja powstawaniu zakrzepowego zapalenia żył. Należą do nich długotrwałe unieruchomienie (na przykład podczas wielogodzinnej podróży samolotem, po zabiegu chirurgicznym), przyjmowanie antykoncepcji doustnej, ciąża, skłonności genetyczne, nadwaga, używki czy żylaki. Warto podkreślić, że zakrzepowe zapalenie żył i żylaki to absolutnie nie jest to samo. Żylaki są dolegliwością o wiele łagodniejszą i są uciążliwe głównie ze względu na swój nieestetyczny wygląd. Nieleczone żylaki mogą z czasem sprzyjać powstawaniu zakrzepowego zapalenia żył.
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych a zakrzepica żył głębokich
Zakrzepica żył głębokich, jest stanem zagrażającym życiu, kwalifikującym się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zdarza się, że kawałek zakrzepu odrywa się i wraz z krwią wędruje do płuc lub innych organów. Jeżeli dostanie się do płuc, może zablokować tętnicę płucną i spowodować tzw. zatorowość płucną. Jeżeli dostanie się do oka, może natomiast doprowadzić do utraty wzroku.
Należy odróżnić zakrzepicę żył głębokich i zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych. W tym drugim wypadku stan zapalny i skrzepliny pojawiają się w żyłach zlokalizowanych bliżej skóry, a ryzyko wystąpienia zatoru jest mniejsze. Do objawów tej choroby należą ból, ciepłota i zaczerwienienie skóry. Obrzęk wskazuje na współwystępującą zakrzepicę żył głębokich.
Zakrzepica żył – objawy i rozpoznanie
Mówi się, że zakrzepica jest chorobą bardzo podstępną, ponieważ może przebiegać bez żadnych objawów. Zakrzepica żył objawy to przede wszystkim ból w kończynie. W miarę, jak zakrzep zwiększa się, ból jest coraz bardziej dokuczliwy. Charakterystyczny symptom to tzw. objaw Homansa, który polega na odczuwaniu zwiększonego bólu w łydce przy zginaniu stopy. Objaw Homansa występuje jednak tylko u 30% pacjentów, którzy cierpią na zakrzepicę, dlatego nie jest decydujący przy diagnozie. Oprócz bólu objawem tej choroby jest widoczny obrzęk kończyny. Kiedy występuje zakrzepica, objawy wspomniane nasilają się.
Wyraźną wskazówką, co do występowania zakrzepicy, może być badanie krwi na poziom d-dimerów. D-dimery powstają, gdy w układzie krwionośnym znajdują się rozpuszczające się skrzepy. Ich podwyższony poziom może, ale nie musi świadczyć o tym, że u pacjenta występuje zakrzepica żył głębokich. Przekraczający normę poziom d-dimerów jest ważną wskazówką, ale nie przesądza jeszcze o występowaniu zakrzepicy.
Badaniem, które może w 100% potwierdzić lub wykluczyć występowanie zakrzepicy, jest tzw. badanie dopplerowskie, czyli badanie ultrasonograficzne (USG) żył. Podczas tego badania diagnosta może zobaczyć zakrzepy w żyłach.
Zakrzepica – leczenie
Ze względu na to, jak niebezpieczną chorobą jest zakrzepica, leczenie należy podjąć jak najszybciej. Na początkowym etapie najczęściej podaje się pacjentowi heparynę w zastrzykach. Heparyna jest substancją rozrzedzającą krew, a takie zastrzyki można wykonywać samodzielnie. Następnie można przejść do leczenia farmakologicznego. Tabletki przeciwzakrzepowe muszą być stosowane ostrożnie i zgodnie z zaleceniami, ponieważ rozrzedzają krew. W okresie ich przyjmowania należy unikać uszkodzeń ciała, ponieważ krwawienie będzie zwiększone. W skrajnych przypadkach może być konieczne chirurgiczne usunięcie zakrzepów. Zakrzepica leczenie szybko przynosi pierwsze efekty, ale może potrwać nawet do kilku miesięcy. Po wyleczeniu pacjent jest zazwyczaj poproszony o noszenie pończoch lub podkolanówek uciskowych, które zapobiegną zespołowi pozakrzepowemu.
Podsumowując, zakrzepowe zapalenie żył w każdej postaci jest poważnym schorzeniem. Jeżeli podejrzewamy u siebie jej występowanie, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie.
źródło: centrumflebologii.pl – flebolog