Type to search

W jakim celu stosuje się suszarki apteczne?

Lifestyle Medycyna i zdrowie

Suszarki apteczne są jednym z podstawowych elementów wyposażenia aptek chcących zajmować się produkcją leków recepturowych, a ich użycie jest niezbędne w przebiegu wszelkich procesów technologicznych wymagających suszenia, wygrzewania czy też kondycjonowania w warunkach atmosfery podgrzanego powietrza. Co więcej, większość dostępnych na rynku suszarek posiada również możliwość wykorzystania ich jako sterylizatorów, co jeszcze bardziej poszerza spektrum zastosowań tego urządzenia.

Suszarki apteczne – zasadnicze cechy

Rynek jest wręcz przesycony ofertami różnych producentów sprzętu laboratoryjnego oraz aptecznego. Zatem, czym się kierować przy zakupie własnej suszarki aptecznej? Oto kilka cech, które powinien spełniać tego typu sprzęt:

  • Kompaktowe wymiary – jak łatwo się domyślić, większość aptek nie potrzebuje suszarek nastawionych na przemysłowe ilości suszonych oraz sterylizowanych produktów.
  • Mechaniczne oraz cyfrowe mechanizmy zabezpieczające przed ewentualnym przegrzaniem – implementacji takich opcji jest w stanie znacznie wydłużyć czas bezawaryjnego użytkowania danej suszarki aptecznej.
  • Obudowa wykonana ze stali nierdzewnej – ten typ obudowy pozwala na znacznie łatwiejsze dochowanie odpowiedniego poziomu czystości sprzętu.
  • Czytelny, intuicyjny wyświetlacz – dodatek taki wpływa pozytywnie na komfort użytkowania sprzętu i zmniejsza prawdopodobieństwo pomyłek przy nastawie temperatury.
  • Opcja sterylizacji – posiadanie jednego urządzenia, spełniającego funkcję suszarki aptecznej oraz sterylizatora, w warunkach apteki jest znaczną oszczędnością.
  • Zamknięty obieg powietrza pozwalający na szybkie nagrzanie urządzenia – szybsze nagrzewanie urządzenia, w perspektywie czasu, jest duża oszczędnością przedkładającą się na wyniki finansowe apteki.

Suszarki apteczne – niezbędne urządzenie podczas procesu suszenia leków i szkła laboratoryjnego

Wiele cyklów technologicznych leków recepturowych wymaga procesu suszenie półproduktów lub już gotowego produktu. Brak posiadania, w tym wypadku suszarki aptecznej, wyklucza daną aptekę z sieci punktów oferujących tak zwane leki robione. Co za tym idzie, generuje to wymierne straty finansowe.

Co więcej, suszarki apteczne wykorzystywane są w procesie suszenia szkła laboratoryjnego niezbędnego podczas przygotowywania leków recepturowych. Tym samym potwierdza to tezę o niezbędności tego typu urządzeń w każdej aptece chcącej swoim klientom oferować tego typu usługę.

Suszarki apteczne – kondycjonowanie w warunkach atmosfery podgrzanego powietrza

Kondycjonowanie materiałów ma wiele znaczeń, ale w aptekarstwie można je odnieść do procesu uzyskiwania odpowiedniej wilgotności produkowanych leków, do czego wykorzystywane są, omawiane w dzisiejszym artykule, suszarki apteczne.

Suszarki apteczne – funkcja sterylizatora

Większość dostępnych na rynku suszarek aptecznych posiada wbudowaną opcję sterylizatora. Pozwala to na wykorzystanie tych urządzeń w procesie niszczenie wszystkich form żywych drobnoustrojów (form wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych) w produkowanych lekach. Co warte zaznaczenia, proces ten jest prawnie wymagany i każda apteka, chcąc się trudnić w procesie wytwarzania leków recepturowych, musi posiadać swój własny sterylizator.

Podsumowując, suszarki apteczne są jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia współczesnych aptek chcących oferować swoim klientom możliwość tworzenia leków recepturowych. Tym samym wybór odpowiedniego urządzenia spełniającego wszystkie wymagania apteki i stosownych urzędów jest zadaniem podstawowym przy planowaniu otwarcia własnej apteki.

Inspirowane: Wamed.pl – producent sprzętu medycznego

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *