Type to search

Jakie uszkodzenia zębów można odbudować? – poradnik

Medycyna i zdrowie

Uszkodzenia zębów obecnie nie stanowią już dużego problemu, ponieważ świat stomatologiczny i protetyczny daje nam wiele możliwości odbudowania utraconego uzębienia. Z jakich rozwiązań możemy skorzystać?

Czynniki warunkujące rozpoczęcie odbudowy zniszczonego zęba

Wśród czynników warunkujących konkretną metodę odbudowy zniszczonego zęba znajduję się m.in. stan korzenia zęba i kości, wielkość ubytku części koronowej zęba oraz warunki zwarciowe (zasadniczo zęby przeciwstawne i sąsiadujące). Znaczący wpływ na sposób odbudowy uzębienia ma również ogólny stan zdrowia pacjenta, jego dbałość o higienę jamy ustnej oraz możliwości finansowe.

Decyzja o sposobie odbudowy uzębienia podejmowana jest wspólnie ze stomatologiem w oparciu o kompleksowe badania kliniczne oraz diagnostykę radiologiczną.

Implanty zębowe, czyli sposób na piękny uśmiech

Implanty zębowe sprawdzą się w przypadku osób, które utraciły uzębienie na skutek wypadków oraz wśród pacjentów zmagających się z parodontozą (o ile choroba nie postępuje). Implanty zębów są możliwe do założenia w przypadku braku jednego lub kilku zębów, jeśli w szczęce jest wystarczająco dużo miejsca. W przypadku bezzębia instalacja implantów może okazać się dużo łatwiejsza, ale tylko pod warunkiem, że kość szczękowa nie została uszkodzona. Ponieważ implant zębowy montuje się poprzez wkręcenie śruby tytanowej, na której osadzony jest sztuczny ząb, specjalista w każdym przypadku ocenia stan jamy ustnej na podstawie odpowiednich badań RTG i oceny miękkości tkanek.

W jaki sposób licówki poprawią wygląd naszych zębów?

Licówki przeznaczone są dla osób, które pragną na lata poprawić estetykę swojego uśmiechu, bez konieczności stosowania protezy czy implantów zębowych. Pacjenci, których zęby są zbyt krótkie, szeroko rozstawione, podatne na ścieranie lub posiadają nieestetyczne zabarwienie, mogą zdecydować się na założenie licówek. Licówki to rodzaj indywidualnie dopasowanej powłoki nakładanej bezpośrednio na zewnętrzną stronę zęba. Kształtuje ona wygląd zęba, wpływając na jego długość, szerokość i kolor. Każda porcelanowa nakładka jest dobierana i dopasowywana do potrzeb pacjenta, a następnie przyklejana na oszlifowany ząb (aby dodatkowa porcelanowa nakładka nie zwiększała grubości zęba). Alternatywą jest zastosowanie licówki bez szlifowania zęba, która jest nieco droższa, ale bardziej funkcjonalna od tradycyjnej licówki (ogranicza ingerencję stomatologiczną). Licówki bez szlifowania wykonywane są indywidualnie przez specjalistów, którzy z niesamowitą precyzją konstruują kształt i grubość nakładki porcelanowej.

Korony cyfrowe, czyli nowoczesne rozwiązanie dla poprawy estetyki zębów

Korony cyfrowe są jednym z najnowszych rozwiązań w zakresie poprawy wyglądu uzębienia. Na podstawie komputerowej oceny odcisku gipsowego szczęki pacjenta w sposób mechaniczny (za pomocą frezarki) wytwarzane są czapeczki z tlenku cyrkonu, które następnie pokrywane są ceramiką dobraną do preferencji i potrzeb pacjenta. Korony cyfrowe można z powodzeniem zastosować w przypadku martwicy zęba, przebarwień czy nieregularnego rozstawienia zębów. Warto podkreślić, że korony cyfrowe są hipoalergiczne – nie uczulają i nie podrażniają tkanek.

Powszechna dostępność nowoczesnych rozwiązań protetycznych wpływa na poprawę estetyki uśmiechu u osób zmagających się z ubytkami zębowymi. Licówki, implanty i korony cyfrowe zwiększają również komfort spożywania pokarmów, skutecznie polepszając ogólną jakość życia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *