Type to search

Jak prawidłowo zadbać o zęby, aby były zdrowe?

Medycyna i zdrowie

Pozytywne nawyki

Zdrowe zęby są podstawą do ładnego ułożenia mięśni twarzy, pięknego uśmiechu oraz komfortowego jedzenia. Wiele osób nie docenia, jaką wartość ma pełne, zdrowe uzębienie, dopóki nie zaczną odwiedzać gabinetów stomatologicznych, skarżąc się na bóle zębów. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć (i zostawiać fortunę u dentysty), warto od samego początku dbać o zęby.

Po pierwsze, należy nauczyć się odpowiedniej metody szczotkowania i robić to dokładnie. Aby prawidłowo oczyścić szkliwo, należy 'wymiatać’ resztki pożywienia, od dziąseł w dół. Bardzo ważne jest, by używać nici dentystycznej. W przeciwnym wypadku może się okazać, że pomiędzy zębami zaczynają się tworzyć ubytki. Umieszczone akurat w tym miejscu, mają tę wadę, że na rozwój próchnicy narażone są dwa zęby jednocześnie.

Po umyciu zębów warto przepłukać jamę ustną specjalnym płynem, który pomoże nam pozbyć się resztek jedzenia i odświeży oddech. Mycie zębów dwa razy dziennie to absolutne minimum. Nasze uzębienie podziękuje nam jednak, jeśli będziemy myć zęby po każdym posiłku. Jeśli nie mamy przy sobie szczoteczki, warto przynajmniej „odświeżyć” się, żując gumę. Kolejną ważną kwestią jest podjadanie. Nic nie działa na zęby tak negatywnie, jak ciągły kontakt z jedzeniem.

Dlatego jeśli to możliwe, nie jedz między posiłkami. A jeśli już musisz, to zjedz na raz i umyj zęby. Pojadanie co 10 minut po trochu, nie wpływa dobrze na stan szkliwa. Równie ważne jest również regularne chodzenie na przegląd dentystyczny. Jak już wspomnieliśmy, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dlatego raz na pół roku udaj się do stomatologa, który sprawdzi stan twojego uzębienia i zwróci uwagę na miejsca, które mogą wymagać szczególnej obserwacji. Jeśli będzie taka konieczność, umów się na piaskowanie, zdejmowanie osadu lub kamienia. Każdy nalot na zębach, zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy, dlatego warto regularnie się go pozbywać. Ostatnim pozytywnym nawykiem, jaki warto sobie wyrobić jest ograniczenie kawy i herbaty, na rzecz zwykłej wody. Pomoże nam to uniknąć przebarwień na szkliwie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *