Type to search

Jak dbać o higienę intymną, gdy ma się skłonność do infekcji?

Medycyna i zdrowie

Wrażliwe błony śluzowe okolic intymnych wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Wiedzą o tym doskonale osoby, które są narażone na infekcje. W jaki sposób można dobrze zadbać o ten aspekt, jeśli ma się skłonność do występowania podrażnień i suchości? W tym poradniku znajdują się praktyczne wskazówki, które ułatwią prawidłową higienę miejsc intymnych.

Kiedy pochwa ma skłonność do infekcji?

Infekcje pochwy często są powiązane z obniżoną odpornością. Z kolei ten stan jest charakterystyczny dla kobiet przechodzących większe zmiany hormonalne. Do takiej sytuacji dochodzi w przypadku ciąży, okresu laktacji, rozpoczęcia cyklu miesiączkowego, a także w czasie menopauzy. Innym czynnikiem wpływającym na wyższą skłonność do infekcji intymnych jest przyjmowanie niektórych leków, a także zaburzenia na tle psychicznym np. depresja, nerwica czy przewlekły stres. Z powodu wielu czynników warto więc regularnie dbać o higienę miejsc intymnych.

Jak zapobiec suchości pochwy?

Jednym z popularniejszych problemów związanych ze skłonnościami do infekcji jest nawracająca suchość pochwy. Schorzenie można rozpoznać po uczuciu suchości, pieczeniu i swędzeniu okolic intymnych. Suchość pochwy objawia się też problemem z oddawaniem moczu, a w skrajnych przypadkach również bólem podczas stosunku.

Kobiety, które mają tego typu tendencje powinny posiadać w domu krem lub globulki na suchość pochwy. W ten sposób, w przypadku ponownego wystąpienia problemu można szybko rozpocząć kurację. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu preparaty powinny być przepisane przez lekarza. Większość specjalistów ma możliwość wpisania większej ilości maści na suchość pochwy, jeśli dana pacjentka jest w okresie szczególnego narażenia na występowanie problemu np. podczas ciąży czy w trakcie menopauzy.

Jak jeszcze zadbać o higienę intymną?

Prawidłowa higiena miejsc intymnych jest kluczowa w kontekście ochrony przed podrażnieniami i infekcjami. Osoby szczególnie narażone na tego typu problemy powinny wykorzystywać do mycia preparaty o obojętnym pH i delikatnych środkach myjących. Warto też, by w płynie do mycia okolic intymnych znalazły się preparaty nawilżające, takie jak kwas hialuronowy, d-pantenol czy wyciąg z aloesu. Po umyciu okolic intymnych można też zastosować nawilżającą maść na suchość pochwy, aby dodatkowo zabezpieczyć wrażliwe okolice.

Istotnym jest także sposób mycia. Pochwę powinno być się delikatnie, kolistymi ruchami, niewielką ilością płynu. Mycie okolic intymnych nie powinno też odbywać się częściej niż dwa razy dziennie. W ten sposób można łatwo ochronić się przed nadmiernym wysuszeniem błon śluzowych.

Chcąc zadbać o okolice intymne warto też ograniczyć noszenie majtek wykonanych z włókien syntetycznych. Modele bawełniane zapewniają pochwie odpowiednią cyrkulację powietrza i ochronę przed nadmiernym zawilgoceniem. Mając tendencję do infekcji intymnych warto też zaprzestać noszenia poliestrowych rajstop i zbyt ciasno przylegających jeansów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *