Type to search

Suchość pochwy – diagnostyka i leczenie

Medycyna i zdrowie

Suchość pochwy to jedna z najczęściej pojawiających się kobiecych dolegliwości. Jak sugeruje sama nazwa – wiąże się ona z brakiem wilgotności w okolicach intymnych, który wynika z kolei z niedostatecznej ilości śluzu pochwowego. Przypadłość ta powoduje nie tylko dyskomfort i ból, ale prowadzić może również do obniżenia samopoczucia oraz wpływać na jakość codziennego funkcjonowania.

Suchość pochwy – o przyczynach

Podobnie jak w przypadku innych, podobnych stanów, przyczyn suchości może być wiele. Za jeden z głównych powodów uchodzą jednak zaburzenia gospodarki hormonalnej, konkretniej zaś – obniżenie poziomu estrogenu. Może dochodzić do niego w kilku określonych sytuacjach, między innymi zaś:

  • w czasie menopauzy oraz w okresie bezpośrednio ją poprzedzającym (trwające wówczas procesy prowadzą też do zmniejszenia elastyczności pochwy, co również może wpływać na poziom nawilżenia),
  • na skutek zażywania niektórych leków, w tym antykoncepcyjnych, przeciwpsychotycznych i antydepresyjnych oraz niektórych antybiotyków,
  • podczas ciąży lub karmienia piersią,
  • przy trwających infekcjach narządów płciowych,
  • po zabiegach w obrębie macicy,
  • w sytuacjach stresowych.

Leczenie suchości pochwy

Czy w momencie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza? W wielu przypadkach będzie to wskazane, suchość nie wpływa bowiem jedynie na komfort życia (w tym także aktywności seksualnej), ale może też świadczyć o szeregu najróżniejszych schorzeń. Przed rozpoczęciem kuracji warto więc ustalić główną przyczynę występowania dolegliwości, a jednocześnie wykluczyć ewentualne, niepożądane stany organizmu.

Co stosować na suchość pochwy? Wszystko zależy od jej istoty. W niektórych przypadkach pomaga bowiem klasyczna zmiana przyjmowanych medykamentów, w innych zaś konieczne jest wdrożenie farmakoterapii dodatkowym środkami (powszechnie przepisywane są zarówno preparaty hormonalne, jak i te ich niezawierające). Wśród zaleceń może znaleźć się również zmiana dotychczasowego trybu życia (chociażby ograniczenie lub rzucenie palenia czy też zwiększenie długości snu).

Za przydatne uznaje się też preparaty pomagające w sposób doraźny (nie zważając na główną przyczynę występowania suchości), konkretniej zaś – żele nawilżające. Rynek obfituje w najróżniejsze ich rodzaje, od specyfików opartych na wodzie (uznawanych za najdelikatniejsze), przez lubrykanty na bazie silikonu (należące do grupy trwalszych), po opcje, których głównym składnikiem jest olej (wzbogacanych często o witaminę E).

Mimo wielu najróżniejszych sposobów leczenia suchości pochwy, najważniejsze pozostaje ustalenie przyczyn takiego stanu rzeczy – o kwestii tej należy bezwzględnie pamiętać.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *