Serce to narząd, o który należy dbać w sposób szczególny. Jego stan ma nieoceniony wpływ na jakość naszego życia. Aby serce mogło odpowiednio funkcjonować, należy o nie zadbać. Niezbędna jest zbilansowana dieta oraz właściwie dobrana aktywność fizyczna. Na tym jednak nie koniec. W razie jakichkolwiek dolegliwości wynikających z nieprawidłowej pracy serca, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który zleci wykonanie odpowiednich badań, w tym między innymi echo serca.
Możliwości echokardiografii
Echokardiografia (echo serca) to nieinwazyjna metoda badania serca, która wykorzystuje zjawisko echa ultradźwięków. Jest to rodzaj badania, które można przeprowadzić u wszystkich pacjentów bez względu na stan zdrowia. Jest ono całkowicie nieszkodliwe, tzn. nie wiąże się z pojawieniem ewentualnych efektów ubocznych, nie pogłębia stwierdzonych już chorób.
Niezależnie od sposobu wykonywania echokardiografii, jej zastosowanie umożliwia ocenę:
- struktur anatomicznych serca,
- kurczliwości mięśnia sercowego,
- budowy i pracy zastawek wewnątrzsercowych,
- przepływu krwi w obrębie przedsionków i komór serca, oraz dużych naczyń krwionośnych (takich jak aorta, żyły, tętnica i żyły płucne).
Rodzaje ultrasonografii serca
Najczęściej wykonywanym rodzajem echokardiografii jest echokardiografia przezklatkowa. W sytuacji zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości, co do wiarygodności i dokładności uzyskanych dzięki niej rezultatów, zaleca się przeprowadzenie echokardiografii przezprzełykowej. W związku z tym, że w tym rodzaju echa serca, głowica ultrasonograficzna znajduje się bliżej narządu, a kości klatki piersiowej i płuca nie blokują wytwarzanych ultradźwięków istnieje możliwość uzyskania dokładniejszego obrazu serca.
Najnowocześniejszą techniką echokardiograficzną często stosowaną w diagnostyce chorób serca jest tkankowa echokardiografia dopplerowska, która wykorzystywana jest w celu sprawdzenia przepływu krwi przez naczynia krwionośne, zastawki serca, oraz jamy serca. Ten rodzaj echa pozwala określić zarówno kierunek, jak i prędkość przepływu krwi przez naczynia krwionośne oraz serce. Co ważne, uzyskany obraz można zobaczyć w kolorze.
W jakich dolegliwościach sprawdza się echo serca?
Echo serca pozwala znaleźć przyczynę szmerów serca, niewyjaśnionych bólów pojawiających się w klatce piersiowej oraz zaburzeń rytmu serca. Jest ono standardowym badaniem, które wykonuje się u pacjentów skarżących się na duszności i cierpiących z powodu powtarzających się omdleń.
Echokardiografia zalecana jest osobom, u których stwierdzono chorobę niedokrwienną serca, zapalenie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, czy zapalenie wsierdzia. Pozwala ona wykryć skrzepliny oraz płyn w osierdziu. Poprzez wykonanie tego badania możliwa staje się ocena poziomu zaawansowania schorzenia. Echo serca znacznie ułatwia również monitorowanie postępów oraz efektów zastosowanego leczenia. Ponadto metoda ta jest wykorzystywana w trakcie leczenia choroby nowotworowej. Pozwala ona szybko wykryć kardiologiczne powikłania chemio- i radioterapii.
Przygotowania i przebieg echokardiografii
Najczęściej stosuje się echo serca wykonywane przez klatkę piersiową. Przed tego rodzaju echokardiografią pacjent nie musi być specjalnie przygotowywany. Tymczasem na echokardiografię przezprzełykową należy się zgłosić na czczo. Echo serca przeprowadza się w pozycji leżącej (na wznak) lub na lewym boku. Podczas badania diagnosta przykłada głowicę ultrasonograficzną aparatu w różne miejsca klatki piersiowej. Sprzęt wysyła fale dźwiękowe i odbiera wracające do niego echo. W ten sposób uzyskuje się obraz serca, który pojawia się na monitorze stanowiącym integralną część sprzętu badawczego. Lekarz dokładnie analizuje obraz pod kątem jakichkolwiek patologii.
Echokardiografia przezprzełykowa nierzadko stanowi uzupełnienie echa serca wykonywanego przez klatkę piersiową. Wymaga ona zastosowania znieczulenia miejscowego. Osoba przeprowadzająca badanie podaje pacjentowi znieczulenie bądź lek uspokajający. Następnie dokonuje się wprowadzenia sondy doprzełykowej, której głowica zatrzymuje się dokładnie na wysokości serca.
Echo serca jest badaniem trwającym stosunkowo krótko (30 – 90 minut) i nie wymaga naruszenia tkanek powłok ciała. Jest ono badaniem bezbolesnym. Niewielki ból może wystąpić wyłącznie w momencie dociskania głowicy aparatu do klatki piersiowej.
Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl