Type to search

Braki w uzębieniu – przegląd rozwiązań protetycznych

Medycyna i zdrowie

Problemy z brakami w uzębieniu dotykają wielu osób – nie tylko starszych, ale również młodych. Utrata jednego lub kilku zębów może nieść ze sobą negatywne konsekwencje zdrowotne, dlatego nigdy nie należy lekceważyć dolegliwości, a każdy ubytek powinniśmy konsultować ze specjalistą protetykiem. W poniższym artykule przedstawiamy przegląd rozwiązań protetycznych, które umożliwiają skuteczne leczenie braków w uzębieniu.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka jest działem stomatologii, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu braków w uzębieniu, wad zgryzu oraz chorób dotyczących zębów. Lekarze z tej dziedziny zajmują się głównie odbudową tkanek i uzupełnianiem ubytków. W protetyce stomatologicznej wyróżniamy uzupełnienia stałe i ruchome, które zarówno poprawiają ogólną estetykę uzębienia, jak i zapobiegają chorobom jamy ustnej i pogorszeniu zdrowia.

Możliwe rozwiązania protetyczne leczące braki w uzębieniu

Protetyka stomatologiczna wykorzystuje różnego rodzaju rozwiązania protetyczne, zależnie od stanu jamy ustnej pacjenta, specyfiki problemu oraz indywidualnych potrzeb. W oparciu o te aspekty specjalista może zaproponować jedną z kilku metod leczenia braków w uzębieniu.

Most protetyczny

To rozwiązanie składa się z koron protetycznych, które osadza się na implantach. Most może być ceramiczny lub wykonany z metalu pokrytego kompozytem. Z jego pomocą leczy się braki kilku zębów w górnym lub dolnym łuku zębowym.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być zastosowane w przypadku zdrowego korzenia zębowego, ale uszkodzonej korony. Zbudowane są one z włókien szklanych bądź węglowych. Leczenie z użyciem tego rozwiązania protetycznego polega na cementowaniu wkładu – standardowego lub wykonanego indywidualnie na podstawie wycisku od pacjenta – w korzeniu uszkodzonego zęba, a następnie na odbudowaniu ubytków w koronie.

Licówki

To rozwiązanie wykorzystuje się w przypadku niewielkich ubytków w uzębieniu, takich jak pęknięcia, ukruszenia korony czy diastema, mogą także zamaskować przebarwienia. Licówki są cienkimi, porcelanowymi lub ceramicznymi płatkami, które protetyk cementuje do powierzchni uszkodzonego zęba.

Inlay i onlay

Inlay (wkłady) oraz onlay (nakłady) służą do leczenia braków w uzębieniu spowodowanych próchnicą. Zbudowane są z porcelany, kompozytu lub stopów metali, na postawie pobranych od pacjenta wycisków.

Protezy zębowe

Protezy zębowe są wykorzystywane w przypadku znacznych ubytków w uzębieniu, takich jak brak od kilku do kilkunastu zębów czy też bezzębie. Wyróżniamy protezy częściowe i całkowite, ruchome oraz stałe.

Rodzaj zastosowanego rozwiązania protetycznego zależy przede wszystkim od wielkości ubytku i specyfiki ewentualnych uszkodzeń, i powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta. Leczenie z pomocą uzupełnień protetycznych pozwala nie tylko na odzyskanie zdrowego, estetycznego uśmiechu, ale również na ogólną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *