Type to search

Mocktaile – obowiązkowe w repertuarze każdego barmana

Lifestyle

Współcześnie nie tylko kierowcy, którzy zdeklarowali się odstawić znajomych do domów po zakrapianej imprezie, bawią się bez alkoholu. Również osoby, które są na diecie, prowadzą sportowy tryb życia, dbają o sylwetkę albo z powodu problemów ze zdrowiem świadomie rezygnują ze spożywania napojów z procentami. Jest to stosunkowe duże grono osób, które wciąż sukcesywnie się powiększa, gdyż zwiększa się także świadomość młodych ludzi na temat szkodliwości alkoholu. Dla tych wszystkich, którzy stronią od tego typu trunków, powstały mocktaile, czyli napoje bez zawartości szkodliwych procentów. Sama nazwa pochodzi od angielskiego połączenia słów „mock” (udawać) oraz „cocktail” i może być tłumaczona jako udawany drink.

Koktajle bezalkoholowe jako zdrowsza alternatywa dla klasycznych drinków

Jak powszechnie wiadomo, alkohol negatywnie wpływa na nasz organizm, a spożywany w nadmiernych ilościach może spowodować nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych. Dlatego mocktaile mają jedną zasadniczą przewagę nad tradycyjnymi drinkami – są od nich o wiele zdrowsze. Odpowiednio przygotowane, przy wykorzystaniu dużej ilości świeżych owoców i soków, zawierają wiele cennych witamin. Sprawdzą się one również w upalne dni jako orzeźwiający napój, który uzupełni braki w witaminach i elektrolitach utraconych z powodu wysokiej temperatury. Dla osób dbających o swoją sylwetkę ważnym aspektem będzie to, że są one zdecydowanie mniej kaloryczne niż drinki zawierające ciężkostrawny alkohol. Bardzo często przygotowuje się je na bazie cytrusów zawierających sporą dawkę witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy.

Drinki dla dzieci

Kolorowe drinki z palemkami i słomkami przyciągają także wzrok najmłodszych, dla których niedozwolone jest jeszcze spożywanie alkoholu. Aby zapewnić im radość i sprawić by poczuły się czasem jak dorośli, można im zaserwować właśnie mocktaile. Ci, dla których sztuka barmańska jest drogą zawodową i opanowali ją do perfekcji, potrafią wyczarować drinki, które wzbudzą niemały zachwyt i wprawią w osłupienie nie tylko dzieci ale również ich dorosłych opiekunów. Jest to także znakomity sposób aby do diety swoich pociech wprowadzić więcej owoców, a taka forma ich podania z pewnością zostanie ciepło przyjęta.

Jak robić dobre drinki bezalkoholowe?

Mocktaile szturmem podbiły rynek i zagościły na stałe w wielu renomowanych lokalach a także w mniejszych barach. Sztuka przygotowania smacznych drinków bezalkoholowych nie jest tak prosta jakby się mogła wydawać. Z tego powodu wielu właścicieli lokali gastronomicznych postanawia zainwestować w pracowników i podnieść ich kwalifikacje, wysyłając na kurs barmański I stopnia. Umiejętności wyniesione z takiego kursu będą mieć ogromny wpływ na możliwości wprowadzenia do karty nowych ciekawych drinków bezalkoholowych, które zaskoczą klienta i sprawią, że ten z pewnością wróci by spróbować innego smaku. Warto także stawiać na produkty najwyższej jakości, które sprawią, że mocktaile będą smakować nawet najbardziej wybrednym konsumentom.

Jakie bezalkoholowe drinki są najpopularniejsze?        

Wśród drinków bezalkoholowych największą popularnością cieszą się odpowiedniki takich kultowych pozycji jak: moijto, pinacolada, cuba libre, margarita czy cosmopolitan. Oprócz nich klienci często sięgają po autorskie pomysły doświadczonych barmanów, którzy z ogromnym zapałem wymyślają coraz to nowe połączenia smakowe.

Popularność i ogromny popyt na bezalkoholowe drinki spowodował, że coraz więcej lokali ma ich rozbudowany wybór w swoim menu. Kursy barmańskie pozwalają nabyć nowe kompetencje i doskonalić sztukę barmańską. Wszystko to sprawia, że mocktaile są przygotowywane przez zawodowców, którzy zwracają uwagę na jakoś produktów oraz dbają o ich walory smakowe.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *