Type to search

Jak przetrwać wakacje z dziećmi?

Lifestyle

Zarówno dzieci, jak też rodzice z niecierpliwością czekają na nadejście wakacji i upragniony wypoczynek. Jest to czas, w którym zazwyczaj pozwalamy dzieciom na zdecydowanie więcej niż na co dzień. Dzieci widząc, że mają więcej swobody, mogą próbować wejść nam na głowę. Jak przetrwać wspólny wyjazd i nie zwariować?

Odpowiedni plan

Urlop z dziećmi wymaga przygotowania planu. Warto wziąć pod uwagę wszelkie aspekty wspólnych wakacji: kto z nami pojedzie (nie decydujmy się na wakacje z osobami, które wzbudzają w nas negatywne emocje), jakie trudności mogą wystąpić w podróży, jakich problemów można się spodziewać w trakcie. Może w czasie planowania przyjdą nam do głowy rozwiązania, które pomogą uniknąć trudności w czasie wspólnego wypoczynku.

Atrakcje na czas podróży

Jak najwięcej atrakcji warto zapewnić dziecku na czas podróży, ponieważ uspokajanie dziecka na lotnisku czy dworcu i bieganie za nim może być naprawdę męczące. Można zaopatrzyć się na ten czas w różnego rodzaju gry, książki czy kolorowanki, a w razie problemów mieć w zapasie naładowany tablet, aby dzieci mogły obejrzeć sobie ulubioną bajkę, czy też posłuchać piosenek.

Początek może być trudny

Kiedy dzieci znajdą się w nowym miejscu i będą wolne od codziennych obowiązków, będą przekraczać wszelkie granice. Co z tym zrobić? Nic. Najlepiej pozwolić im się wyszaleć, dbając przy tym oczywiście o ich bezpieczeństwo. Kiedy trochę przyzwyczają się do nowych warunków, łatwiej będzie nad nimi zapanować.

Odpowiedni rytm dnia

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest to, żeby pomimo tego, że jesteście na wakacjach starać się wprowadzić odpowiedni rytm dnia. Dziecko, które ma z Tobą współpracować w trakcie wakacji musi być przede wszystkim najedzone i wyspane. Bez tego dziecko może być drażliwe, a wspólny odpoczynek czy zwiedzanie staną się prawdziwą udręką.

Atrakcje dla wszystkich

Planując Wasz wspólny czas, musisz uwzględnić nie tylko to, co lubią Twoje dzieci, ale również to, co będzie Tobie odpowiadać. Musisz zrobić to z głową, tak aby wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zadowoleni, z wybranych przez Ciebie atrakcji. Warto, aby były wśród nich głównie proste rozrywki, które nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych, takie jak wspólny spacer, gra w piłkę plażową czy jazda na rowerze. Podaruj również Wam wszystkim czas na wspólny odpoczynek, np. leniwe popołudnie na plaży. Czas urlopu dla każdego z Was musi być przede wszystkim odpowiednio wyważony, ale musi uwzględniać przy tym Wasze ulubione aktywności.

Kiedy pogoda nie dopisuje

Ponadto, planując wypoczynek z dziećmi, warto zabezpieczyć się na różne warianty pogodowe. Tym samym w naszym bagażu powinny znaleźć się także przeciwdeszczowe płaszcze i kalosze. Zabierz ze sobą także kilka gier planszowych, aby czas, który będziecie zmuszeni spędzić w pokoju hotelowym, wypełniły ciekawe, wspólne zabawy.

Znajdź czas dla siebie

Wakacje są po to, by odpocząć. Jeśli możesz, zmieniaj się czasem opieki nad dziećmi z partnerem, zostaw dziecko pod opieką animatora albo znajdź takie miejsce, gdzie dzieci nie będą wymagały aż takiej uwagi. Ważne, by choć chwilę odetchnąć i pozwolić sobie na relaks.

Wakacje z dziećmi mogą być trudne. Ale to nie znaczy, że nie da się w ich trakcie jakościowo wypocząć. Każda rodzina musi znaleźć własną receptę na wspólne spędzanie czasu, tak by wczasy były przyjemnością, a nie udręką.

Źródło: rodziceidzieci.com – leczenie depresji u młodzieży

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *