Przyjmuje się, że ok. 90% wad słuchu u noworodków ma podłoże wrodzone. Mogą je wywołać choroby zakaźne i infekcje przebyte w trakcie ciąży przez mamę, zaburzenia hormonalne u kobiety, jej wiek, a także ogólne problemy w trakcie całego przebiegu ciąży. Na szczęście dostępnych jest kilka sposobów, aby poprawić komfort życia dziecka i umożliwić mu usłyszenie dźwięków.
Niedosłuch u dzieci – co musisz na jego temat wiedzieć?
Zaburzenia słuchu mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu aspektów u dziecka. Ograniczają rozwój mowy, zaburzają zdobywanie umiejętności społecznych przez dziecko. Im wcześniej uszkodzenie słuchu zostanie zdiagnozowane, tym łatwiej dziecko będzie mogło rozwijać swój potencjał w przyszłości, bez większych trudności.
Warto przede wszystkim obserwować malucha, jak reaguje na naturalne bodźce. Mniej więcej od 4-6 miesiąca życia niemowlę zaczyna reagować na głos mamy i taty, a od 7-10 miesiąca życia powinno odpowiadać na napływające bodźce poprzez odwracanie głowy w kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Po ukończeniu 10 miesiąca życia maluch powinien już reagować na ciche wołanie jego imienia, gdy osoba mówiąca znajduje się w odległości 1,5-3 metrów od niego.
Jeżeli masz podejrzenia, że występuje niedosłuch u dziecka, zgłoś to podczas wizyty kontrolnej u lekarza pediatry. Zostaniecie skierowani do laryngologa, który przeprowadzi specjalistyczne badania potwierdzające lub wykluczające uszkodzenie słuchu.
Aparat słuchowy dla niemowląt z lekkim, jak i głębokim niedosłuchem
Niedosłuch to wada słuchu, która może być korygowana poprzez noszenie aparatu słuchowego, nawet przez niemowlę. Dziś do dyspozycji jest wiele zaawansowanych urządzeń, które wpływają pozytywnie na słuch najmłodszych dzieci i pomagają się im w prawidłowy sposób rozwijać.
Zakup aparatu słuchowego da dziecku możliwość swobodnego odbierania dźwięków, a dzięki niewielkim wymiarom jest praktycznie zauważalny. W żaden sposób urządzenie nie będzie przeszkadzało maluszkowi.
Obecnie dostępne technologie sprawiają, że aparat słuchowy dla niemowląt jest dedykowany także przy zaawansowanym niedosłuchu. Dziecko nosząc go naturalnie przechodzi proces rehabilitacji, co umożliwia polepszenie jakości słyszenia.
Dzięki nowoczesnym technologiom noszenie aparatu przez dzieci w praktycznie każdym wieku nie jest kłopotliwe. Mogą z nich korzystać najmłodsi pacjenci, którzy dzięki temu dają sobie szansę na w pełni normalne życie. Warto podkreślić, że aparat słuchowy musi być dobierany w ścisłej współpracy ze specjalistą, regularnie kontrolowany, ustawiany. Tylko wtedy będzie miał pozytywny wpływ na rozwój słuchu u Twojego dziecka.
Zapewnij dobry start w życie swojego dziecka
Im szybciej Twoje dziecko zacznie nosić aparat słuchowy, tym lepiej. Dziś dostęp do nowoczesnych technologii jest tak powszechny, że masz szansę usunąć wiele wad wrodzonych, a przynajmniej zminimalizować ich negatywny wpływ na życie dziecka. Zakładając dziecku aparat słuchowy po kilku tygodniach od jego narodzenia, robisz fantastyczną inwestycję w jego przyszłość. W końcu zdrowie i pełna sprawność są najważniejsze.