Type to search

Dlaczego warto skorzystać z usług domu opieki?

Lifestyle Medycyna i zdrowie

W ostatnich latach powstaje wiele przyjaznych domów seniora, gwarantujących opiekę nad osobami starszymi na najlepszym poziomie. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnej sytuacji, ale odpowiednio wybrany dom opieki może być bardzo dobrym rozwiązaniem, zapewniającym seniorowi komfort i troskliwą opiekę.

Opieka zdrowotna

Opieka nad osobami starszymi to często ciężka, pełnoetatowa praca. Nie każdy jest więc w stanie, mimo szczerych chęci, zapewnić seniorowi taką opiekę w domu. Może wynikać to z różnych czynników: obowiązków w pracy, opieką nad małymi dziećmi, sytuacją mieszkaniową. Mimo, że członkowie rodziny starają się pomagać, nie są często w stanie być z seniorem przez większość dnia. Wielu seniorów wymaga opieki 24/7, a rezygnacja z pracy choćby przez jednego z członków rodziny niestety nie jest możliwa. Dom opieki rozwiązuje ten problem – starsza osoba otoczona jest całodobową opieką.

Niektóre schorzenia, które dotykają seniorów sprawiają, że osobie bez wiedzy medycznej i odpowiedniego przeszkolenia ciężko jest udzielić odpowiedniej pomocy. W domu seniora jego mieszkańcy otoczeni są fachowym personelem medycznym, który wie jak szybko i skutecznie pomóc. W razie nagłych problemów zdrowotnych, personel od razu skutecznie zareaguje. Dobre domy opieki dbają też o rehabilitację, więc jest to doskonałe rozwiązanie dla seniorów po urazach czy wypadkach, którym ciężko byłoby wrócić do sprawności w warunkach domowych.

Towarzystwo i dodatkowe zajęcia

Seniorzy często narzekają na samotność. Dzieci i wnuki są w ciągłym pędzie i nie zawsze znajdują dla nich czas. Czasem rodzina jest daleko i wizyty nie są możliwe zbyt często. W domu opieki starsza osoba znajdzie towarzystwo bez żadnego problemu. Często to czynnik wpływający bardzo pozytywnie na dobre samopoczucie. Pracownicy domu opieki zadbają też o odpowiednie zajęcia i rozrywki, na które prawdopodobnie senior nie zmobilizowałby się w domu sam.

Jak widać, dom opieki to rozwiązanie, które z pewnością ma wiele zalet. Nie jest to decyzja łatwa, jednak często pomocna dla obu stron – seniora, jak i jego rodziny. Kluczowe jest oczywiście, aby wybrać dom opieki o wysokiej renomie i dobrych opiniach – oferujący całodobową opiekę, fachową pomoc medyczną, dodatkowe zajęcia i aktywności. Wtedy często senior może mieć wręcz lepsze warunki niż w domu, a taki pobyt wpłynąć na jego zdrowie fizyczne i psychiczne bardzo pozytywnie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *